Genel

ALIÇ SİRKESİ NEDİR ? I ALIÇ SİRKESİ HAKKINDA HER ŞEY

Alıç Sirkesi Nedir?

Alıç sirkesi; tadı hafif buruk ve tatlı olan alıç meyvesinin kullanılması ile üretilen bir sirkedir. Dünyanın dört bir yanında bilinen alıç sirkesinin insan sağlığına faydaları da saymakla bitmez.

Alıç meyvesi dikenlerle kaplı olan ve ortalama on metre boyundaki ağaçlarda yetişmektedir. Ağaçlarda büyüyen alıç meyveleri toplanarak sirke yapılır ve alıç sirkesi adını alır. Şifa amaçlı kullanılmasının yanı sıra alıç sirkesi ayrıca yemek ve salatalar da lezzet verici olarak kullanılmaktadır.

Alıç sirkesinin içerdiği yüksek antioksidanlar vücuda giren serbest radikaller ile baş ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Alıç sirkesinin saymakla bitmeyen diğer faydalarını aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Hakkında Merak Edilenler

Alıç sirkesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde alıç sirkesi ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Nasıl muhafaza edilir?

Alıç sirkesinin bozulmaması için serin ve ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Isıdan ve ışıktan uzak kalması gereken alıç sirkesini buzdolabı ya da kiler gibi serin alanlarda saklayabilirsiniz.

Alıç sirkesi zayıflatıyor mu?

Alıç sirkesi metabolizmanın hızlanmasında son derece etkilidir; ancak sirkenin tek başına zayıflattığını söylemek yanlış olur. Diyet listeniz de yer alması gereken alıç sirkesini sabah aç karnına tükettiğiniz takdirde yağların yakılmasını kolaylaştıran etkisi vardır. Bunun yanı sıra antioksidan özelliği de olan alıç sirkesi tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.

Nasıl Tüketilir?

Alıç sirkesi birçok şekilde kullanabilir. İster salata ve yemeklerinizde sos olarak kullanabilir isterseniz de sabahları aç karnına içerek tüketebilirsiniz.

Alıç sirkesinin doğal olduğunu nasıl anlarız?

Alıç sirkesinin doğal olduğunu anlamak için öncelikle sirke şişesini çalkalamalısınız. Eğer çalkaladığınız da sirke bulanıklaşıyor ve köpükler meydana geliyorsa sirkenin doğal olduğu anlaşılır. Bunun yanı sıra sirkenin yapıldığı meyvelerin tadını alabiliyor ve kokusunu hissedebiliyorsanız bunlar da sirkenin doğal olduğunun kanıtıdır.

Alıç Sirkesi Üretim Süreci

Sirke çeşitlerinin temel olarak yapılış yöntemini fermantasyon oluşturmaktadır. Yüksek asit oranına sahip meyvelerin fermente edilmesi sonucunda ortaya çıkan sirke, mayalanma sonucu elde edilen gıdalar arasında yerini almaktadır.

Fermantasyon kelimesi ise çeşitli besinlerin bakteri ve mantarlar yardımıyla mayalanma sürecini tanımlamak için kullanılmaktadır. Sirke çeşitlerini hazır satın alabileceğiniz gibi ev de kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikli olarak sirke anası olarak bilinen, doğal sirke yapımında ortaya çıkan ve asit oranı yüksek meyvelerin suyunu sirkeye dönüştüren maya malzemesini kullanmanız gerekmektedir.

Marketlerde satılan sirkelerde sirke anası oluşmamaktadır; çünkü hazır sirkelerin neredeyse tamamı daha uzun raf ömrüne sahip olmaları için pastorize edilmektedir. Bu da içerisindeki birçok bakteriyi yok etmektedir. Bu nedenle ilk etapta sirke anası elde etmek istiyorsanız, şeker oranı yüksek doğal meyveler, temiz içme suyu, bulgur ve nohut gibi bakliyatları bir araya getirerek sirkenizi yapmanız gerekmektedir. 

Alıç Sirkesi Besin Değerleri Nelerdir?

Alıç sirkesinin100 gramında 21 kcal vardır. Bunun yanı sıra sirkenin 5 gramlık miktarında elma sirkesi 2 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori21 kcal% 1.1
Karbonhidrat0.0 g% 0.0
Lif0.0 g% 0.0
Protein0.0 g% 0.0
Yağ0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum0.0 mg% 0.0
Kalsiyum0.0 mg% 0.0
Demir0.0 mg% 0.0

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Alıç sirkesi besini diğeri besinlerin ortalamasından;

  • %94 daha az kalori
  • %100 daha az protein
  • %100 daha az karbonhidrat
  • %100 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Sirke Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü sirke çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan sirke çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Sirke çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Alıç Sirkesi Fiyatları

Guru Gurme alıç sirkesi fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan alıç sirkesi ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Alıç Sirkesi Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli alıç sirkesi ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen alıç sirkesi çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.