Genel

ÇİÇEK BALI NEDİR?

Çiçek Balı Nedir?

Bal, çiçeklerin nektarlarının ya da bitkilerdeki çeşitli hayvansal salgıların arılar tarafından toplanması ve kendi bünyelerindeki enzimlerle karıştırmaları sonucunda yapısal değişime uğratarak ürettikleri tatlı olan doğal bir gıda maddesidir.

Çiçek balı ise arıların ilkbaharda açan çiçeklerden topladıkları nektarların birleşiminden meydana gelmektedir. Yaz ve sonbahar aylarında olgunlaşan ballara çiçek balı adı verilmektedir. Bal arıları genellikle bir kovan içerisinde ana arı, dişi ve erkek arılardan oluşan binlerce yıllık koloniler halinde yaşarlar. Arıların vücudundan salgılanan balmumuyla kovan içindeki petekler meydana gelir.

Bal ürünleri lezzetli tadı ve enfes aromasıyla her yaştan insanın severek tükettiği bir besindir. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin, mineraller nedeniyle çiçek balı aromasının ve leziz tadının yanı sıra insan vücudu için oldukça yararlı olan bir gıda maddesidir.

Çiçek Balı Hakkında Merak Edilenler

Çiçek balı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde çiçek balı ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Bal nasıl muhafaza edilir?

Bal genelde cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Kavanoz kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Bal ayrıca sıcaktan ve güneşten korunmalıdır. Bunun yanı sıra bal dolaba konulmamalıdır. Bal için en ideal sıcaklık oda sıcaklığıdır.

Bal en faydalı nasıl tüketilir?

Hakiki olan bal, sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketilmelidir. Eğer sabah yemeği unutursanız akşam yemeği yemeden önce aç karnına 1 tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.

Diyette ne kadar bal yenmeli?

Bal içeriğindeki vitamin ve mineraller sebebi ile son derece faydalı bir besindir. 1 yemek kaşığı bal ortalama 63 kaloridir ve 17 gram şeker içerir. Metabolizmayı hızlandırma özelliği olduğu için diyette kontrollü olarak uygun oranlarda bal yenebilir.

Günde ne kadar bal yemeli?

Yetişkinler için balı günlük olarak 3-5 yemek kaşığı ya da 6-10 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir. Bu miktar 50-80 gram bala denk gelmektedir. Çocuklar ise çiçek balını günlük olarak kilogram başına 1 gram olacak şekilde tüketmelidir.

Çiçek Balı Üretim Süreci

Çiçek balının, ilkbaharda açan çiçeklerden toplanan nektarlardan üretimi sağlanmaktadır. Bu balların tam olarak olgunlaşması ise yaz ve bahar aylarını bulmaktadır. Çiçek balı üretim sürecine bakacak olursak bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloninin ortak olarak çalışması sonucu meydana gelmektedir.

Arıların vücudundan salgılanan balmumu sayesinde kovan içinde petekler oluşmaktadır. Arıcılık literatüründe “Tarlacı Arı” adı verilen ve nektar toplama görevi olan arılar, kovana geri gelerek petek üzerinde boş bulunan kısma ürettikleri balı bırakırlar. Bu işlemi sürekli olarak tekrarlarlar.

Peteklerde toplanan ballara, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması işlemi yapılır. Sonrasında balmumuyla petek gözleri kapatılır ve bu sayede bal üretimi tamamlanmış olur. Bir arının kendi kursağını tam olarak doldurabilmesi için ortalama 1500 defa çiçek ziyaretinde bulunması gerekir. Bu durumda 1 gram bal üretimi için 180 bin çiçek ziyaretinin yapılması gerekmektedir.

Çiçek Balı Besin Değerleri Nelerdir?

Çiçek balı, çeşitli çiçek özlerinin birleşiminden oluşan ve diğer ballardan daha tatlı olan bir bal çeşididir. 1 tatlı kaşığı bal 1 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Çiçek balının 100 gramında 325 kcal kalori, 1 tatlı kaşığı yani 10 gramlık miktarında ise 33 kalori çiçek balı bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori325 kcal% 16.3
Karbonhidrat81.2 g% 27.1
Lif0.0 g% 0.0
Protein0.1 g% 0.2
Yağ0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum0.0 mg% 0.0
Kalsiyum0.0 mg% 0.0
Demir0.0 mg% 0.0

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alınarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Çiçek balı besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %11 daha az kalori
  • %100 daha az protein
  • %268 daha fazla karbonhidrat
  • %100 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Bal Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü bal çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan bal çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Bal çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Çiçek Balı Fiyatları

Guru Gurme çiçek balı fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan çiçek balı ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Çiçek Balı Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli çiçek balı ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen çiçek balı çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.