Genel

ÇİFTLİK YUMURTASI NEDİR ?

ismet bey çiftliği yumurta 15'li 1

Çiftlik Yumurtası Nedir?

Çiftlik yumurtası; tamamen doğal bir ortamda serbest bir şekilde gezen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Tarım Bakanlığı’nın belirlediği esaslara uygun olarak yetiştirilen yumurtalar insan sağlığı için son derece faydalıdır.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurta ayrıca Türk mutfağında pek çok tarifte de kullanılmaktadır. Lezzetinin yanı sıra içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde protein deposu olan yumurtayı siz de sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

Günümüzde de yumurta son derece önemli bir besindir. Anne sütünden sonra insan vücudunun ihtiyacı olan besin gruplarını içerisinde barındıran tek besin kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Çiftlik Yumurtası Hakkında Merak Edilenler

Çiftlik yumurtası hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Aşağıda maddeler halinde inceleyebilirsiniz:

Nasıl muhafaza ederim?

Yumurta; buzdolabına karton kabından çıkarılmış ya da yıkanmış olarak koyulursa birkaç günden daha fazla dayanmaz. Eğer yumurtaları yıkamıyorsanız buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Yumurtaları oda sıcaklığında 2 ya da 3 hafta bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Yumurtanın organik olduğu nasıl anlaşılır?

Yumurtanın organik olup olmadığını üzerinde yazan koddan anlayabilirsiniz. Yumurta üzerinde yer alan 0 kod yumurtanın organik olduğunu gösterir. 1 numara gezen tavuk, 2 numara kümes için dolaşan tavuk, 3 numara ise kafeste büyümüş olan ve dolaşmayan tavuk yumurtasını ifade eder. Bu yumurtalar en sağlıksız ve ucuz olan yumurta çeşitleridir.

Sabahları kaç yumurta yenmeli?

Yumurta içeriğindeki değerleri bakımından son derece faydalıdır. Bu nedenle güne başlarken yumurta yemek sağlığınız için oldukça önemlidir. Gün içerisinde tüketeceğiniz 1 adet yumurta son derece idealdir.

Çocukların yumurta yemesi neden önemli?

Yumurta içeriğinde bulunan A vitamini, D vitamini, çinko, kolin ve demir gelişme çağındaki çocuklar için son derece önemlidir. Beyin gelişiminde ve bağışıklığın güçlenmesinde büyük rol oynayan yumurtayı çocukların düzenli olarak tüketmesi gerekmektedir.

Çiftlik Yumurtası Üretim Süreci

Başarılı ve kaliteli yumurta üreticiliği öncelikli olarak sağlıklı civciv temin etmek ile başlamaktadır. Civcivler özellikle Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve sertifikalandırılmış damızlık işletmelerinin kuluçkahanelerinden alınmalıdır.

Sonrasında kümes etrafı ve kümes içi titizlik ile temizlenmeli atıklar, pislikler mümkün olduğu kadar uzağa götürülmelidir. Kümes zemini basınçlı suyla özenle temizlenmeli ve yoğun dezenfektanlar ile dezenfekte edilerek kurutulmalıdır. Bunun yanı sıra kümes ekipmanlarının da yemlik, suluk vs. özenle temizlenmelidir.

Temizlenen kümes zeminine saman, talaş gibi temiz ve kuru altlıklar serilmelidir. Kümeslerin tamamı kapatılarak tütsüleme yapılmalıdır. Mümkünse civcivler gelmeden önce bütün duvarlara kireç sürülmelidir.

Kümeslerin 1 ya da 2 hafta boş bırakılması gerekir. Bunun sebebi dezenfekte ve tütsüleme işleminde ölmeyen mikroorganizmaların ölmelerini sağlamaktır. Kümes sıcaklığı civcivler gelmeden 24 saat önceden ayarlanmalıdır. Kümes sıcaklığı 26-27 derece olmalıdır.   

Çiftlik yumurtası üretim süresi aşamalar halinde gerçekleşmektedir. Bu aşamalar aşağıda olduğu gibidir:

  • Tavukların Beslenmesi Aşaması
  • Yumurtaların Toplanması Aşaması
  • Paketleme Aşaması
  • Raflarda Yerini Alma Aşaması

1.Tavukların Beslenmesi Aşaması

Tavukçulukta başarılı olmak genetik özelliklerin yanı sıra iyi bir şekilde besleme ve bakım gerektirmektedir. Hayvan ırkı ne kadar kaliteli olsa da bakım ve beslenme için uygun koşullar sağlanmadığında verim almak oldukça zor olacaktır.

Beslenme ve bakım işlemleri kaliteli yumurta elde etmek için son derece önemli olan faktörlerdir. Yem kalitesi ve dozu yumurtayı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple tavuklarınız için yem seçimi yaparken kaliteli ve bilinen markalardan almanız son derece önemlidir.

2.Yumurtaların Toplanması Aşaması

Gelişmiş teknoloji sayesinde yumurtaların toplanması son derece kolaydır. Otomatik yumurta toplama sistemiyle yumurtada olabilmesi muhtemel kırıkları minimuma indirerek toplamı işlemi yapılır.

Yumurta toplama sisteminde kullanılan bantlar sentetik olup sarkmaları engellemek amacıyla plastik bant tutucuları tercih edilmektedir. Toplama işleminde kullanılan bantlar sık dokuma sentetik malzemeden yapılmış olup yumurtaların temiz kalmasını sağlamaktadır. Yumurta toplama işlemi; her kata özel redüktörlü motorlar sayesinde kısa süreler içinde kolayca ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

3.Paketleme Aşaması

Yumurta toplama aşaması yapıldıktan sonra paketleme aşamasına geçilmektedir. Paketleme otomatik makinalar kullanılmaktadır.

4.Raflarda Yerini Alma Aşaması

Paketleme aşaması tamamlandıktan sonra hazırlanan yumurta paketleri satışa sunulmak için raflardaki yerini almaktadır.

Çiftlik Yumurtası Besin Değerleri Nelerdir?

Ortalama 60 gram ağırlığındaki bir yumurta 6 gram protein içermektedir. Tüketilen yumurtanın içinde bulunan protein, tamamen sindirildikten sonra vücut proteinine dönüşerek vücut yapılarında kullanılmaktadır.

Bu özelliği ile anne sütünden sonra protein açısından en zengin besin yumurtadır. Yumurta proteini insan vücudunda üretilemeyen bir proteindir. Esansiyel aminoasitler ve sinir hücrelerinin yapısında yer alan yağ molekülleri açısından da son derece zengindir.

Yumurta yağı doymuş ve doymamış yağ asitlerinden meydana gelmektedir. Yumurta sarısı doğal olarak kolesterol içermektedir; ancak akında kolesterol bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra yüksek miktarda kaliteli protein ve yağ içermesine ek olarak yumurta vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir. Yumurta sarısının ve akının vitamin, mineral içerikleri birbirinden farklıdır.

Yumurta sarısında A, B, D ve E grubu vitaminlerine ek olarak yüksek oranda kalsiyum, demir, çinko, bakır ve fosfor minerallerini içermektedir. Ayrıca yumurta akı B3 vitamini açısından zengindir. Bunun yanı sıra klor, sodyum, magnezyum, potasyum ve kükürt minerallerini içermektedir. Yumurta içerisinde bulunmayan tek vitamin ise C vitaminidir.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer
Kalori154 kcal% 7.7
Karbonhidrat0.7 g% 0.2
Lif0.0 g% 0.0
Protein12.9 g% 25.8
Yağ11.2 g% 17.2
Kolesterol396.0 mg% 132.0
A Vitamini278.0 IU% 5.6
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum147.0 mg% 4.2
Kalsiyum56.0 mg% 5.6
Demir2.1 mg% 11.7

Guru Gurme Yumurta Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve doğal yumurta çeşitlerini bulabilirsiniz. Guru Gurme garantisi altında satılan her bir yumurta çeşidi kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Guru Gurme Çiftlik Yumurtası Fiyatları

Guru Gurme çiftlik fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan çiftlik yumurtası ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Çiftlik Yumurtası Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli çiftlik yumurtası ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Doğal yöntemlerle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen çiftlik yumurtası ürünleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.