Genel

ÇİĞ BADEM NEDİR ? I ÇİĞ BADEM HAKKINDA HER ŞEY

Çiğ Badem Nedir?

Çiğ badem adından da anlaşılacağı üzere bademin hiçbir işlemden geçmemiş; ancak yenilebilir halde olan tuzsuz halidir. Badem ılıman iklimlerde yetişen bir çerez türüdür. Türkiye başta olmak üzere İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve İsrail coğrafi şartlarında kolaylıkla üretilebilmektedir.

Ağaçta yetişen badem, şeftali ailesine bağlı olan bir meyvedir. Bademin dış çevresi sert, içiyse tatlı ve etlidir. Çiğ badem isteğe bağlı olarak kavrularak da tüketilebilmektedir.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda bademin en eski tüketilmeye başlanan yemiş türü olduğu kanıtlanmıştır. Badem olgunlaştığı zaman kendiliğinden düşer. Bademlerin kimisi acı olabilmektedir. Acı olan bademlerin ağırlıklı olarak yağları çıkartılmaktadır. Bunun sebebi ise acı bademde daha çok çözücü ve antiseptik maddenin bulunmasıdır.

Bademin birçok kullanım alanı ve çeşidi bulunmaktadır. Acı badem ve tatlı badem olarak ikiye ayrılan bademin; sütü de yapılmaktadır.  Badem sütü inek sütüne alternatif olarak üretilen oldukça lezzetli olan bir süttür.

Yüksek besin değerlerine sahip olan bademin tatlı badem olarak tüketilen çeşidi, çiğ olarak da kolaylıkla yenilebilmektedir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve E vitamini değerleri yüksek olan badem, sağlık açısından da insan vücuduna son derece faydalıdır.

Kuruyemiş olarak tüketilen iç badem, kıtır kıtır kıvamıyla her damak tadına hitap etmektedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinin yöresel lezzetleri arasında yerini alan iç bademin besin değerleri vücudun günlük ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

Çiğ Badem Hakkında Merak Edilenler

Çiğ badem hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde çiğ badem ile ilgili merak edilen pek çok şeyi bulabilirsiniz:

Nasıl uzun süre muhafaza ederim?

Bademi uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız kavurmak en ideal saklama yöntemi sayılmaktadır.  Kavurma işlemi ile bademleri daha uzun süre bozulmadan ve tazeliğini yitirmeden saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiğ bademi karanlık ve nem olmayan serin bir yerde saklamanız ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır.

Badem sütü zayıflatır mı?

Badem sütü son derece faydalı olan ve içerisinde birçok vitamin, mineral bulunan bir süt çeşididir. Bunun yanı sıra içerdiği lif ve yağlar sayesinde kalp hastalıklarının riskini azaltmakta etkilidir. Ayrıca tok tutucu etkisi olan badem sütü kilo vermenizde de size destek olacaktır.

Badem sütünü kimler içebilir?

Badem sütünü, inek sütüne alerjisi olanlar ya da inek sütünü sevmeyenler, koyun-keçi sütünü sindiremeyenler ve veganlar tüketebilirler.

Çiğ Badem Üretim Süreci

Badem ağacı, gülgiller familyasına üye olan küçük bir ağaç türüdür. Daha çok Akdeniz iklim koşullarını seven badem ağacı buna rağmen hemen hemen ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilmektedir.  Badem her türlü toprakta yetişebilse de nitelikli ve verimli meyveler verebilmesi için badem ağacının toprak tipi oldukça önemlidir.

Bunun için kumlu ve çakıllı topraklar badem yetiştirmek için idealdir. Bu gibi topraklarda kökleri 3 ile 5 metreye kadar inebilmektedir.  Badem ağaçlarının yıllık olarak ortalama 350 ile 400 mm arasında yağış alması gerekmektedir.

Badem ağaçları yaklaşık olarak 12 metreye kadar uzayabilmektedir. Aşırı soğuk olduğu takdirde dallarında yaşanabilecek çürümelere karşı budanması gerekir. Badem ağaçlarının dikim zamanları ise kışları ılık geçen yerlerde sonbahar, sert ve soğuk geçen yerlerdeyse ilkbahar mevsimidir.

Çiğ Badem Besin Değerleri Nelerdir?

Çiğ badem; protein, E ve B vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum açısından zengin bir kuruyemiştir. Yağ ve kalori değeri yüksek olduğundan dikkatli tüketildiği takdirde kalp sağlığı ve kilo kontrolü üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çiğ bademin 100 gramında 570 kalori, ayrıca besinin 1 porsiyonunda yani 25 gramlık miktarında 143 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori570 kcal% 28.5
Karbonhidrat3.7 g% 1.2
Lif15.2 g% 60.7
Protein18.7 g% 37.4
Yağ54.1 g% 83.2
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini20.0 IU% 0.4
C Vitamini0.8 mg% 1.3
Potasyum835.0 mg% 23.9
Kalsiyum250.0 mg% 25.0
Demir4.1 mg% 22.9

Çiğ badem besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %57 daha fazla kalori
  • %157 daha fazla protein
  • %86 daha az karbonhidrat
  • %500 daha fazla yağ içermektedir.

Guru Gurme Badem Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü çiğ badem çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez kuruyemişleri arasında yer alan çiğ bademi Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Çiğ badem ürünleri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Çiğ Badem Fiyatları

Guru Gurme çiğ badem fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan çiğ badem ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Çiğ Badem Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli çiğ badem ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Son teknoloji ile üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen çiğ bademler özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.