Genel

ÇÖREK OTU YAĞI NEDİR ? I ÇÖREK OTU YAĞI HAKKINDA HER ŞEY

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu yağı; siyah kimyon bitkisinin tohumlarından elde edilmiş olan bir yağdır. Tohum haliyle oldukça faydalı olan çörek otu, yağ formunu aldığında cilde ve vücuda olan faydaları daha da artmaktadır.

Yüzyıllardan beri alternatif tıpta önemli bir yeri olan çörek otu, günümüzde de çeşitli şekillerde ve alanlarda kullanılan faydalı bir bitkidir. Her türlü sağlık sorununda panzehir olarak kullanılan çörek otu kurutularak tüketilmesinin yanı sıra ayrıca yağ formu ile de son derece faydalıdır.

Çörek otu yağı son derece besleyici olan özel bir yağ çeşididir. Ülkemizde ekilen çörek otu bitkisinin sıkma yöntemi kullanılarak elde edilmesinden üretilmektedir. Demir, çinko, selenyum, kalsiyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan çörek otu yağı günlük beslenme rutininde kolayca kullanılabilir.

Çörek otu yağı etkin madde olarak E vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra oleik asit, omega-3 ve omega-6 doymuş yağ asitlerini içermektedir. Çörek otu yağı tekil hücrelerden oluşmuş olan yapısı sayesinde ve içeriğinde bulunan yüksek mineral, vitamin ve temel yağ asitleri sayesinde vücut için son derece faydalı bir yağdır.

Çörek otu yağı, hammaddesi olan çörek otunun tüm faydalarını içinde bulunduran bir yağ çeşididir. Çörek otu bitkisinden elde edilen çörek otu yağı, tam anlamıyla mucizevi bir şifa kaynağıdır. Çörek otu yağı, cilt lekelerinin iyileşmesinden meme kanserine kadar pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Doktorunuza ya da eczaneye danışarak güvenle kullanabileceğiniz çörek otu yağının faydalarını, kullanımını ve merak ettiklerinizi sizler için blog yazımızda derledik.

Çörek Otu Yağı Hakkında Merak Edilenler

Çörek otu yağı hakkında en çok merak edilenlerin başında hamilelerin ve emziren kadınların bu yağı kullanıp kullanamayacağıdır. Hamile olan ve emziren kadınların, şeker hastalığı ya da tansiyon hastalığı olan kişilerin çörek otu yağı kullanımı yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra düzenli ilaç kullanan kişilerinde doktor gözetiminde bu yağı kullanmaları önerilmektedir. Çörek otu hakkında diğer merak edilenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Nasıl Muhafaza Ederim?

Çörek otu yağının sabit sıcaklıklarda saklanması önerilmektedir. Buzdolabı, saklama yapmak amacıyla zorunlu bir alan olmasa da ısı kontrolü sağlamak amacıyla tercih edilebilir. Bunun yanı sıra serin ve rutubetin olmadığı kiler gibi ortamlarda çörek otunu muhafaza etmek açısından idealdir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağının kullanımına bakacak olursak; çörek otu yağının vücuda etkilerinden yararlanmak amacıyla onu yemeklerinizde ve cilt bakım kürlerinde tercih edebilirsiniz. Mutfakta keyifle kullanacağınız çörek otu yağını yemek ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Çörek otu yağı pişirme yağı olarak kullanılabilen bir yağ değildir. Bunun yanı sıra sahip olduğu antioksidan özelliği ile detoks yaptığınızda kullanabilirsiniz. Bu süreçte isterseniz her sabah bir tatlı kaşığı içebilirsiniz. Gündelik kullanımda bu miktarı aşmamaya özen göstermelisiniz.

Bunların yanı sıra faydaları saymakla bitmeyen şifa kaynağı çörek otu yağını isterseniz de zeytinyağı ile karıştırarak yüze masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bir saat bekledikten sonra cildinizi ılık su ve doğal sabunla yıkayabilirsiniz. Bu sayede cildinizi aknelere karşı koruyabilirsiniz.

Çörek otu yağını doğal bir karışım olsa da herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanım yapılacaksa öncelikli olarak mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle hamile ya da emziren kadınların, düzenli ilaç kullanan kişilerin ve kronik rahatsızlığı olan hastaların diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi çörek otu yağını da kullanırken hekimlerden bilgi alması son derece önemlidir.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Genellikle çörek otu yağına yeni başlayanlar için iki hafta boyunca günde üç kez olmak koşuluyla bir çay kaşığı olarak kullanım tavsiye edilmektedir. İlerleyen zamanlardaysa bu oran günde bir kaşığa düşürülmektedir.

Çörek Otu Yağı Bozulur Mu?

Çörek otu yağı, öğütülme ve sıkılma aşamasında havayla uzun süre temas etmesi halinde kolayca oksitlenmekte ve tadı bozulmaktadır. Bozulmuş olan çörek otunun gıda olarak tüketilmemesi gerekir. Çörek otu yağının bozulmasını önlemek amacıyla serin ve kuru bir ortamda saklanması ve ışık görmeyecek şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Çörek Otu Yağı Üretim Süreci

Çörek otu yağı; çörek otu tohumlarından bitkisel yağ üretim yöntemleri kullanılarak üretilmektedir. Üretim metotlarına göre sınıflara ayırmamız gerekirse üretim yöntemleri; sıcak zincir yağ üretimi, soğuk sıkım yağ üretimi ve ana endüstriyel üretim yöntemi olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Guru Gurme çörek otu yağları genel olarak soğuk sıkım yöntemi kullanılarak üretilmiş olan çörek otu yağı çeşitleridir.

Çörek Otu Yağı Besin Değerleri Nelerdir?

Çörek otu içerdiği besin değerleri sebebiyle vücuda oldukça faydalıdır. Taşıdığı ana doğal kimyasallar onu faydalı olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ana doğal kimyasallar timokinon (TQ), timohidrokinon(THQ) ve timoldür.

Çörek otunun tohumunda karbonhidrat, yağlar, albümin ve bir kısmı tanılanmamış olan yüzden fazla besin maddesi bulunmaktadır.

Oldukça değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de çörek otu yağının içerisinde bulunmaktadır. Bu yağlar alfo linolenasidi, linolenasidi, iç yağı vb. yağlardır. Bunun yanı çörek otu yağı sıra eterli yağlar olarak nigellon, kofur ve alfa-pinen içerir. Ayrıca az miktarlarda da olsa B1, B2, B6, demir, magnezyum, kalsiyum, selenyum, çinko ve amino asitler içermektedir.

Guru Gurme Çörek Otu Yağı Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü çörek otu yağı çeşitlerini bulabilirsiniz. Guru Gurme garantisi altında satılan her bir çörek otu yağı çeşitleri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Guru Gurme Çörek Otu Yağı Fiyatları

Guru Gurme çörek otu yağı fiyatları markalarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan çörek otu yağı ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Güvenli Çörek Otu Yağı Nereden Satın Alınır?

Aradığınız kaliteli ve güvenli çörek otu yağı ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Soğuk pres yöntemi ile üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen çörek otu yağı ürünleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.