Genel

ELMA SİRKESİ NEDİR ? I ELMA SİRKESİ HAKKINDA HER ŞEY

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, olgunlaşmış olan taze ezilmiş elmalardan yapılan bir sirke türüdür. Elmalar fermente edilerek sirkeye dönüşmesi için oldukça titiz bir süreçten geçirilir. İlk adımda, ezilmiş elmalar alkollü fermantasyon sürecini başlatmak için mayalanır. Sonrasında ise ortaya çıkan şeker alkole dönüştürülür. İkinci adımdaysa alkolü daha da fermente eden ve asetik aside dönüşen alkol çözeltisine bakteri eklenerek işlem tamamlanır.

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan elma sirkesi yemeklerde ve salatalarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin içinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu özelliklerde onu insan sağlığı açısından önemli ve faydalı bir besin olmasını sağlamaktadır.

Yemeklerde ve salatalarda kullanılmasının yanı sıra cilt ve saç sağlığı açısından da faydaları olan elma sirkesi ayrıca hijyen sağlamak içinde kullanılmaktadır. Kısacası faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan elma sirkesi tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır.  

Elma Sirkesi Hakkında Merak Edilenler

Elma sirkesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik. Aşağıda maddeler halinde elma sirkesi ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Nasıl muhafaza edilir?

Elma sirkesinin bozulmaması için serin ve ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Isıdan ve ışıktan uzak kalması gereken elma sirkesini buzdolabı ya da kiler gibi serin alanlarda saklayabilirsiniz.

Doğal elma sirkesi nasıl tüketilmeli?

Doğal elma sirkesi birçok şekilde kullanabilir. İster salata ve yemeklerinizde sos olarak kullanabilir isterseniz de sabahları aç karnına içerek tüketebilirsiniz.

Kolesterol düşürmek için elma sirkesi nasıl kullanılır?

Yemeklerden önce tüketilecek olan elma sirkesi kolesterolü düşürür. Yapılan araştırmalara göre elma sirkesi sahip olduğu doğal antioksidanlar sayesinde kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü arttırmaktadır.

Sabah aç karnına sirkeli su içmek ne işe yarar?

Sirkeli su metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Sabahları aç karnına ya da yemeklerden sonra içeceğiniz sirkeli su ile sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.

Elma Sirkesi Üretim Süreci

Sirke çeşitlerinin temel olarak yapılış yöntemini fermantasyon oluşturmaktadır. Yüksek asit oranına sahip meyvelerin fermente edilmesi sonucunda ortaya çıkan sirke, mayalanma sonucu elde edilen gıdalar arasında yerini almaktadır.

Fermantasyon kelimesi ise çeşitli besinlerin bakteri ve mantarlar yardımıyla mayalanma sürecini tanımlamak için kullanılmaktadır. Sirke çeşitlerini hazır satın alabileceğiniz gibi ev de kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikli olarak sirke anası olarak bilinen, doğal sirke yapımında ortaya çıkan ve asit oranı yüksek meyvelerin suyunu sirkeye dönüştüren maya malzemesini kullanmanız gerekmektedir.

Marketlerde satılan sirkelerde sirke anası oluşmamaktadır; çünkü hazır sirkelerin neredeyse tamamı daha uzun raf ömrüne sahip olmaları için pastorize edilmektedir. Bu da içerisindeki birçok bakteriyi yok etmektedir. Bu nedenle ilk etapta sirke anası elde etmek istiyorsanız, şeker oranı yüksek doğal meyveler, temiz içme suyu, bulgur ve nohut gibi bakliyatları bir araya getirerek sirkenizi yapmanız gerekmektedir. 

Elma Sirkesi Besin Değerleri Nelerdir?

Elma sirkesinin100 gramında 21 kcal vardır. Bunun yanı sıra sirkenin 5 gramlık miktarında elma sirkesi 2 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori21 kcal% 1.1
Karbonhidrat0.0 g% 0.0
Lif0.0 g% 0.0
Protein0.0 g% 0.0
Yağ0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum0.0 mg% 0.0
Kalsiyum0.0 mg% 0.0
Demir0.0 mg% 0.0

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Elma sirkesi besini diğeri besinlerin ortalamasından;

  • %94 daha az kalori
  • %100 daha az protein
  • %100 daha az karbonhidrat
  • %100 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Sirke Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü sirke çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alan sirke çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Sirke çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Elma Sirkesi Fiyatları

Guru Gurme elma sirkesi fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan elma sirkesi ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Elma Sirkesi Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli elma sirkesi ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen elma sirkesi çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.