Genel

GOUDA PEYNİRİ NEDİR ? I GOUDA PEYNİRİ HAKKINDA HER ŞEY

Gouda Peyniri Hakkında Her Şey

Gouda peyniri dünya üzerinde en çok sevilen süt ürünleri başında gelen ve kahvaltıların vazgeçilmez peynirlerinden den biridir. Gouda peynirinin birçok alanda kullanımı bulunmaktadır. Özellikle Hollanda kahvaltılarının vazgeçilmez peynirleri arasında yerini alan Gouda peyniri kaşar peynir sınıfına girmektedir. Ayrıca bu peynir bal mumuna sarılı olduğu için tatlı bir tada sahiptir.

Tatlı kaşar kulağa biraz garip gelmiş olsa da eşsiz lezzeti herkesi etkilemektedir. Bu peynir yapılırken sütün besin değeri korunmaktadır. Bu peynirin keşfedilmesi 8000 yıl öncesine dayanmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta akla ilk gelen yerlerden biri olan Hollanda Gouda peynirinin üretiminin en çok yapıldığı yerdir.

Bunun yanı sıra en fazla Gouda peyniri tüketimi de Hollanda’da yapılmaktadır. Sert bir yapıda olan bu peynir çok yüksek oranda yağ ve hafif miktarda bir tatlılık içermektedir.

Peynir severler için hem değişik bir tat hem de besin değeri son derece yüksek bir gıda olan Gouda peyniri, ülkemizde de büyük marketlerde satılmaktadır. Bu peynirin en büyük avantajlarından biri uzun yıllar bekletilerek tüketilebilmesidir.

Tadına doyum olmayan lezzeti ile damaklarda tat bırakan Gouda peyniri hakkında merak ettiğiniz her şeyi blog yazımızda bulabilirsiniz. Ünü dünyayı aşmış olan ve lezzetiyle herkesi büyüleyen Gouda peynirini sizler için araştırdık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Gouda Peyniri Nedir?

Gouda peyniri kendine has bir sarı renge sahip olan yarı sert bir yapıya sahip olan peynir çeşididir. Bal mumundan yapılan bir kabuğa sahip olan peynir çeşidi taze ya da eskitilmiş olarak tüketilebilmektedir.

Sade olarak tüketilebildiği gibi bu peynirin kimyonlu, otlu, biberli ve susamlı çeşitleri de vardır. Besleyici özellikleri ile dikkat çeken Gouda peyniri %100 inek sütü kullanılarak yapılmaktadır. Tazeliğini koruyabilmesi ve bozulmasını önlemek amacıyla peynir çeşidinin üzeri sarı ya da siyah renge sahip parafin bal mumu ile kaplanmaktadır.

Eski Gouda peyniri siyah, taze gouda peyniri ise sarı veya kırmızı renge sahip bal mumu ile kaplanır. Eski ya da taze hangi peynir türünü almak istenirse dışında kaplı olan parafinin rengine göre tercih yapılabilir. Gouda peyniri yüksek oranda yağ içeren bir peynir çeşididir. Hafif bir tatlılık oranına sahip olan peynir, meyvelerle birlikte tüketilebilen bir peynir çeşidi olarak ün yapmıştır. Bunun yanı sıra Gouda peyniri şarap ile birlikte de tüketilmektedir.

Özellikle beyaz şarap ile mükemmel bir uyum sağlayan peynirin tatlılığının sebebi, yapılışı esnasında kesilen süte ilave edilen sudur. Hoda adı da verilen Gouda peyniri yıkanmış teleme peynirler sınıfına girmektedir. Taze olarak tüketilebilen Gouda peyniri uzun yıllar bekletilerek de tüketilebilmektedir. Peynir, adını bununla meşhur olan Gouda şehrinden almıştır. İsim olarak koruma altında değildir ve tüm dünyada yapılabilmektedir.

Gouda Peyniri Nereye Ait

Gouda peyniri Hollanda’ya özgü olan bir peynir çeşididir. Bu peynir tekerlek şeklinde ve orta sertlikte olan bir peynir türüdür. Gouda peyniri “Hoda” şeklinde de telaffuz edilmektedir. Bunu yanı sıra “yıkanmış teleme” olarak sınıflandırılan peynir türleri arasına yerini almaktadır. Gouda peynirinin dış kısmı kırmızı, turuncu veya altın sarısı parafin balmumu ile kaplanmaktadır.

Gouda Peyniri Yapımı

Peki Gouda peyniri nasıl yapılır? Hollanda’nın güney bölgesinde orijinal olarak üretilen Gouda peynirinin tarihi on ikinci yüzyıla kadar uzanmaktadır.  Günümüzde endüstriyel olarak fabrikalarda üretimi yapılmakta ve halen Hollanda’daki süt çiftliklerinde geleneksel olarak doğal Gouda peyniri yapımı gerçekleştirilmektedir.

Peynir mayasıyla mayalanan süt, peynir pıhtısı peynir suyundan tam olarak ayrılıncaya kadar ısıtılmaya devam edilir. Pıhtı peynir suyundan ayrılınca peynir suyunun bir bölümü süzülerek yerine yeni su eklenir. Yapılan bu işleme peynirin yıkanması adı verilmektedir. Bu işlem sırasında peynirde yer alan laktik asit atılarak daha yumuşak bir tat elde edilir.

Gouda peynirinin hafif tatlımsı tadı bu yıkama işlemi aşamasında meydana gelir. Yaklaşık olarak %10 oranında teleme içeren bu karışım klasik dairesel yapıya sahip Gouda kalıplarına alınarak preslenir. Preslenen peynir tuzlu suda bekletilmeye bırakılır.  Tuzlu suda bekletme işlemi Gouda peynirinin kendine has lezzetinin, aromasının ve dış yapısının oluşmasını sağlar.

Bu işlemlere ek olarak Gouda peyniri birkaç gün kurumaya bırakılır. Sonrasında parafin bal mumundan hazırlanan özel maddeyle kaplanır ve eskimeye yani yaşlandırmaya bırakılır. Genellikle 1 ile 36 ay arasında bekletilen Gouda peynirinin bekletilme süresi kimi zaman 7 yıla kadar uzayabilmektedir.

Gouda Peyniri Çeşitleri

Gouda peyniri çeşitleri Hollandalılar tarafından bekletilme sürelerine göre altı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar aşağıda olduğu gibidir:

  • Genç veya Yeni Gouda: 4 haftalık
  • Genç Olgun Gouda: 8 ila 10 hafta
  • Olgunlaşmış Gouda: 16 ila 18 hafta
  • Ekstra Olgun Gouda: 7-8 ay
  • Eski veya Tamamen Olgun Gouda: 10 ila 12 ay
  • Çok Yaşlı veya Çok Yaşlı Gouda: 12 aydan fazla

Gouda Peyniri’nin Tadı Nasıl?

Genç olarak adlandırılan Gouda peynirleri daha yumuşak, neredeyse tatlı bir tada ve dokuya sahiptir. Bu çeşit Houda peynirleri sandviçlerde ya da krakerlerde kullanmak amacıyla en iyisidir. Eski Gouda peynirleriyse tereyağlı ve cevizli bir tada sahiptir. Daha sert, daha güçlü ve daha koyu haldedir. Eski Gouda’nın derin tadı onu şarapla yemek için mükemmel hale getirmektedir.

Saklama Koşulları

Gouda peyniri belirli bir süre dinlendirildikten sonra satışı sunulmaktadır. Genelde 1-36 ay bekletilme aşaması yapılmasına rağmen 7 yıllık bir süre içinde de bekletilen Gouda peynirleri bulunmaktadır. Bu peynir çeşidini evinizde saklamak oldukça kolaydır. Parşömen bir kağıda sardığınız peyniri ağzı yarı kapalı bir kaba koyup buzdolabına koyarak saklayabilirsiniz. Peyniri kesinlikle dondurucu bölüme koymamalısınız. Dondurucuya konan peynirlerin dokuları değişerek besin değerlerinde bozulmalar meydana gelecektir.

Gouda Peyniri Hakkında Merak Edilenler

Gouda peyniri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda Gouda peyniri ile ilgili merak edilenleri bulabilirsiniz:

Gouda Peyniri Nasıl Yenir?

Gouda peyniri hamur işi, börek, çörek ve poğaça yapımında da kullanılabilir. Bunjun yanı sıra rendelenerek bazı yemeklerin üstüne de koyulabilir. Fırın makarna ve baharatlı çöreklere muhteşem bir lezzet katan Gouda peyniri et yemeklerine, makarna soslarına ve ayrıca domates çorbasına mükemmel bir şekilde yakışmaktadır. Tatlı bir aromaya sahip olan peynir çeşidi meyvelerle birlikte de uyum yakalar. Özellikle beyaz şarap ile tüketilmesi tavsiye edilen Gouda peyniri kırmızı şaraba da keyifle tüketilmektedir.

Nerede Kullanılır?

Gouda peyniri, börek, hamur işi, et yemekleri, makarna ve çorbalarda kullanılır.

Besin Değerleri Nelerdir?

Gouda peynirinin 100 gramında 101 kcal kalori vardır. Bunun yanı sıra besinin 1 diliminde yani 30 gramlık miktarında 31 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori101 kcal% 5.0
Karbonhidrat0.6 g% 0.2
Lif0.0 g% 0.0
Protein7.1 g% 14.1
Yağ7.8 g% 12.0
Kolesterol32.0 mg% 10.7
A Vitamini160.0 IU% 3.2
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum34.0 mg% 1.0
Kalsiyum198.0 mg% 19.8
Demir0.1 mg% 0.4

Gouda peyniri besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %72 daha az kalori
  • %0 daha fazla protein
  • %100 daha az karbonhidrat
  • %22 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Gouda Peyniri Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü Goude peyniri çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alan Goude peyniri çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Goude peyniri çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Gouda Peyniri Fiyatları

Guru Gurme Gouda peyniri fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan Goude peyniri çeşitleri alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. 

Kaliteli Goude Peyniri Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli Goude peyniri çeşitlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen Goude peyniri çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.