Genel

HELLİM PEYNİRİ NEDİR ? I HELLİM PEYNİRİ HAKKINDA HER ŞEY

HELLİM PEYNİRİ HAKKINDA HER ŞEY

Hellim peyniri nedir sorusu, bu tuzlu ve kızartması nefis olan peynir hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından sıkça sorulan ve cevabı aranan bir sorudur.

Yavru Vatan Kıbrıs’ın, sık dokulu, sarımsı beyaz renkte taze peyniri olan hellimde başta keçi sütü olmak üzere süt, tuz ve bazen de nane bulunur. Kahvaltılarda yağsız dava ya da ızgarada yapılan kızartma şeklinde tüketilen bu enfes lezzete restoranların menülerinde de denk gelmek mümkündür. Mangalda etin yanına da güzel bir alternatif olmasının yanı sıra yemeklerde özellikle salatalarda kullanılan bir peynir türüdür.

HELLİM PEYNİRİ HAKKINDA HER ŞEY

Bir kere yiyip hellimden vazgeçemeyenlerden olduysanız bu leziz peynir hakkında her şeyi bilmek istersiniz. Hangi sütten yapılır, neden bu kadar tuzludur, tüketim şekli nasıldır, nereye ait bir peynirdir gibi soruların cevapları size Hellim ile ilgili tüm ayrıntıları verecektir. 

HELLİM PEYNİRİ NEDİR?

Cevap vereceğimiz ilk soru “Hellim peyniri nedir” sorusu olacak.

Hellim, keçi, koyun ya da inek sütünün karıştırılması ile üretilen bir peynir türüdür. Yarı sert ve sık dokulu bir yapısı vardır. Sarıya yakın beyaz bir renge sahiptir. Besin değeri oldukça yüksek bir süt ürünüdür.

Kalsiyum açısından son derece zengindir.

Birden fazla süt türü içermesi protein açısından da zengin olmasını sağlamıştır.

Diş ve diş eti hastalıklarından korumanın yanı sıra kas ve kemik gelişimine önemli bir destektir. Diyabete karşı korur. İnsülin direnci riskini azaltır bu da kilo kontrolünü sağlar. Kan şekeri seviyesini dengelemeye de yardımcıdır.

Faydaları çok olan hellim peyniri tuzlu bir peynir olmasından dolayı tansiyon üzerinde yükseltici bir etki gösterebilir. Bu nedenle tansiyon sorunu olanların sınırlı tüketmeleri tavsiye edilir. Ama illaki hellim yiyeceğim diyenler varsa suda bekleterek tuz oranı azaltılabilir. 

Diğer birçok peynir türünden daha yüksek bir erime noktasına sahip olduğu için, şeklini kaybetmeden ızgaralanıp, kızartılabilir. Bu nedenle, daha çok pişmiş olarak tüketilir. Ancak kahvaltılarda çiğ olarak da yenir.

Ayrıca hellim peynirli sandviç, hellimli peynirli ekmek ruloları, hellim peynirli patlıcan kızartması, sucuklu hellim peynirli yumurta, hellim peynirli salata çeşitleri gibi tüketim şekilleri vardır.

HELLİM PEYNİRİ NEREYE AİT

Son yıllarda oldukça popüler olan ve salatalara enfes bir lezzet katan Hellim Kıbrıs’tan dünyaya yayılmıştır. 

Mısır’da ‘hâlûm’ ismiyle bilinen bir peynir türü vardır, Rum kesiminde ise ‘halloumi’ olarak bilinir.

HELLİM PEYNİRİ NASIL YAPILIR?

Hellim peynirini diğer peynirlerde ayıran en önemli özelliği çiğ sütten yapılmasıdır. Bu özelliği tüketilirken peynirin tadının damaklarda kalmasını sağlar. Peynir çiğ inek keçi ya da koyun sütünden üretilir.

Üretim Süreci

Pastörize edilmemiş taze süt ısıtılır ve bir süre bekletilerek mayalanır. Süt içerisinde pıhtılaşma başladığında parçalara ayrılarak karıştırılır ardından kalıplara alınan mayalanmış süt, baskı işlemine girer. Dikdörtgen şeklinde kesilen peynir parçaları, kalıplara alınmasının ardından tuzlanarak salamuraya yatırılır ve tüketime hazır hale gelir. Genel olarak 3 ayık bir olgunlaştırma süresi vardır.

Tüketiciye vakumlanmış ambalaj içinde sunulan Hellim peyniri ise tam yağlı pastörize inek sütünden yapılmaktadır. 7-10 gün dinlendirildikten sonra vakumlanıp satışa sunulmaktadır.

HELLİM PEYNİRİ ÇEŞİTLERİ

Hellim peyniri çeşitleri üretildikleri süte göre farklılık gösterir.

İnek sütünden, koyun sütünden ve keçi sütünden üretilen hellim peyniri olmak üzere çeşitleri vardır.

Keçi sütünden üretilen hellim inek ve koyun sütünden üretilene göre daha çok tercih edilmektedir. 

Kızartmalık Hellim Peyniri

Kızartmalık hellim peyniri ise en bilinen çeşididir.

Izgarada ya da yağsız tavada kızartılan hellim peyniri ister kahvaltıda ister salatalara eklenerek afiyetle yenebilir.

SAKLAMA KOŞULLARI

Hellim uzun ömürlü bir peynir türüdür. Çünkü üretimindeki son aşaması salamuradır. Salamura edilmesi de ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır. Paketinden çıkarılan hellim sonra buzdolabında kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Bunun için saklama kapları rahatlıkla kullanılabilir. +4 ve + 8 derece arasında saklandığında son tüketim tarihine kadar tazeliğini korur.

HELLİM PEYNİRİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Hellim peyniri sağlıklı mı?

Hellim peyniri biraz tuzlu olmasına rağmen farklı süt çeşitlerinde yapıldığı için gayet sağlıklı bir peynir türüdür. Sadece tansiyon hastalarını dikkatli tüketmesi gerekir.

Hellim peyniri özelliği nedir?

Hellim peynirini diğer peynir türlerinden ayıran en önemli özelliği pastörize değil çiğ sütten yapılmasıdır.

Hellim peyniri neden yapılıyor?

Hellim çiğ kullanılan koyun keçi ya da inek sütü kullanılarak üretilmektedir.

Hellim peyniri sade yenir mi?

Yemeklerde kullanılan, böreklere ayrı bir lezzet veren, salatalarda kendine özel bir yer edinen hellim istenirse sade olarak da yenir.

Hellim pişmeden yenir mi?

Hellim peyniri pişirilmeden de keyifle yenebilen lezzetli ve aromatik bir peynirdir ancak kızartılarak yenmesi tavsiye edilmektedir.

BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Hellim peynirinin 20 gr. ağırlığındaki 1 ince dilimi 76 kaloridir. 100 gramında ise 317 kalori vardır.

100 gramında 0.21 gram karbonhidrat, 5.58 gram protein, 5.9 gram yağ içermektedir.

Bu nedenle hellim diğer peynir türleri ile karşılaştırıldığında yağ, tuz ve kalorisi yüksek peynirler arasında yer almaktadır.

GURU GURME KIZARTMALIK HELLİM PEYNİRİ ÇEŞİTLERİ

Guru Gurme kızartmalık hellim peyniri çeşitlerini direkt üreticisinden tedarik ederek sofralarınıza ulaştırmaktadır. Sofralarınızı tatlandıracak, kahvaltılarınızı daha da zenginleştirecek, yemeklerinize ayrı bir lezzet ve nefaset katacak kızartmalık hellim peyniri çeşitlerine kolayca ulaşmak için Guru Gurme’ye gelmeniz yeter. Aradığınız lezzet sadece bir “Tık” uzağınızda…

GURU GURME HELLİM PEYNİRİ FİYATLARI

Guru Gurme Hellim peyniri fiyatları tamamen süt fiyatlarına endekslidir. Fiyatlar süt fiyatlarına göre artar ya da azalır. Özellikle daha pahalı olan keçi sütünden üretilen hellim biraz daha pahalıdır.

Guru Gurme Hellim peynirinin en lezzetlisini, en katkısızını bulacağınız ilk adres. Direkt üreticisinden tedarik edilen peynirler en hızlı teslimat seçeneği ile kapınıza kadar gönderilmektedir.

Guru Gurme’de Hellim peyniri çeşitlerine en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.