Genel

KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR NEDİR ? | KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR HAKKINDA HERŞEY

Karakılçık pilavlık bulgur nedir sorusu özellikle son dönemlerde sağlıklı beslenme tercihleri nedeniyle sıkça sorulmakta ve cevabı aranmaktadır.

Zira bu cevap karakılçık buğdayından yapılan pilavlık bulgur ile pişirilen leziz bulgur pilavlarını sofralarımıza getiren cevaptır.

Bulgur pilavının kendine has tadı ve kokusunu sofralarınıza getiren bu bulgur türü ‘atalık’ buğdaydan elde edilir. 

Dünyada Türk buğdayı olarak bilinen karakılçık buğdayından yapılan bulgur Anadolu’nun genlerini günümüze kadar getirmiştir. Genetiği değişmemiş bir buğday türünden elde edilen bulgur ile yapılan pilavı gönül rahatlığı ile yiyebilir, çocuğunuza yedirebilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Emin olun yiyen bir tabak daha isteyecek, siz de pilavınızın beğenilmesinin keyfini yaşayacaksınız.

KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR NEDİR?

Gelelim karakılçık pilavlık bulgur nedir sorusunun cevabına.

Karakılçık buğdayından elde edilen bulgur türüdür. Anadolu’nun bin yıllık tarihinden sofralarımıza kadar gelen bir bulgurdur. Taş değirmenlerde çekilerek üretilen bu bulgur türü öz be öz Anadolu ürünüdür. Atalık bir tohum türü olan karakılçık buğdayı hammaddesidir. Geleneksel yöntemlerle üretilen bu bulgur, en çok pilav olarak tercih edilir. Ancak daha ince çekilmiş hali çiğköftede de kullanılır.

Lezzet ve besin değeri üst seviye olan karakılçık bulgur, günümüz fabrikasyon bulgurlarından besin değeri, mineral ve vitamin bakımından yaklaşık altmış kat daha fazla kalitelidir.

Vitamin ve mineral içeriği, lezzeti ve aroması karakılçık bulgurunu son dönemde oldukça popüler yapan özelliklerdendir.

Öte yandan pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı, küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlere göre daha uzundur.

PİLAVLIK BULGUR KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Pilavlık bulguru kullanmanın da bazı püf noktaları olduğu unutulmamalıdır. Bu püf noktaları bilinip uygulanırsa hem ürününüz daha uzun süreli kullanabilir hem de yaptığınız pilavın lezzetini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bu püf noktalarından bazılarını sizler için derledik:

Nasıl uzun süre muhafaza ederim?

Güneş ışığından uzak, serin ve rutubetsiz bir yerde saklanmalıdır. Karakılçık pilavlık bulgur uzun süreli muhafaza edilmek isteniyorsa bez torbalara konulmalıdır. Böylece 2-3 yıl bozulmadan saklanabilir.

Bulgur pilavı yapmak için bulgur yıkanır mı?

Ev hanımları bulgur pilavı yapmadan önce bulguru yıkarlar ama aslında bu doğru bilinen yanlışlardan biridir. Zira bulgur yıkanmaz, yıkanmamalıdır. Üretim aşamasında yıkanıp kaynatıldığı için ambalaj içindeki bulgurun pişirilmeden önce yıkanmasına, pirinç gibi suda bekletilmesine gerek yoktur. Ama yine de bulguru yıkayıp yıkamamak ev hanımlarına kalmış bir ayrıntıdır.

Bulgur pilavı pişirirken kapak kapatılır mı?

Bulgur pilavı pişirirken tencere kapağının kapalı olması gerekmektedir.

Bulgur neden şişmez?

Kullanılan bulgur kalın bir bulgursa şişmez. Böyle bir durumda sıcak su ilavesi yapmak gerekir.

Bulgur pilavı için hangi bulgur kullanılır?

Pilavlık iri bulgur ya da köy bulguru, bulgur pilavı için ideal bir malzemedir.

KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR ÜRETİM SÜRECİ

Hasadı biçerdöverle yapılan karakılçık buğdayı tamamen geleneksel yöntemlerle bulgur haline getirilir. Bu yöntem taş değirmende çekilmesidir. Bu açıdan fabrikasyon bulgurlardan ayrılır.

Taş değirmende yapılan bulgur, buğdayın doğasına uygun olarak öğütüldüğü için daha sağlıklı ve doğaldır.

Bulgur yapma aşamasında ince köftelik bulgur (simit), kepek ve yem versiyonunda küçük parçacıklar ve normal pilavlık bulgur oluşur.

Gluten içerdiği için alerjen olabilir ancak içeriğindeki gluten oranı diğer buğdaylara göre daha düşüktür.

KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Karakılçık pilavlık bulgurun 100 gramında 335 kalori vardır. Besin değeri olarak da 11 gr. protein, 66 gr. karbonhidrat içermektedir. Ayrıca 100 gramında 10 gr. lif, 0.8 gr. yağ, 3 gr. şeker bulunmaktadır.

Pişirme sırasında buğdayın ruşeym ve besin maddeleri tane içerisine nüfuz ettiğinden besin değeri ekmek, makarna gibi ürünlere göre daha yüksektir.

Bu kadar sözünü ettikten sonra karakılçık pilavlık bulgur ile yapılan pilav tarifini de buraya ekleyelim:

Malzemeler:

1 su bardağı bulgur

Yarım çay bardağı tel şehriye

2 su bardağı su

Zeytinyağı ya da tereyağı

Tuz

Yapılışı:

Tel şehriyeyi yağda kavuruyoruz. Rengi koyulaşınca bulguru ekliyoruz. Bir dakika kadar bulguru da kavurduktan sonra suyumuzu ekliyoruz.

Bulgur suyu çekince, bir kere karıştırıp kapatıyoruz. 5 dakika dinlendikten sonra servis yapabilirsiniz.

Bu noktada bir uyarıda bulunmakta da fayda var. Karakılçık buğdayının en önemli karakteristik özellikleri diğer buğday türlerine göre esmer ve daha sert oluşudur. Bu sebeple pişirme süresi normal bulgurlara göre birkaç dakika daha uzundur. Pişirme sırasında bunu da unutmazsanız tam kıvamında bulgur pilavlarınızı tabaklara koyabilirsiniz. 

Guru Gurme Bulgur Çeşitleri

Guru Gurme tamamen doğal, herhangi bir katkı maddesi ve kimyasal madde kullanılmadan üretilen bulgur çeşitlerini sizlerle buluşturuyor. Direkt üreticisinden tedarik edilen pilavlık ve köftelik doğal bulgur çeşitleri sofralarınızı tatlandırmak için sizi bekliyor. 

Tam ağzınıza layık bulgurlardan almak için yapmanız gereken tek şey Guru Gurme’nin web sayfasına gelmek ve sipariş vermek. Siparişiniz en hızlı şekilde kapınızda olacaktır.

Doğal ve katkısız pilavlık bulgurlar için Guru Gurme…

GURU GURME KARAKILÇIK PİLAVLIK BULGUR FİYATLARI

Guru Gurme karakılçık pilavlık bulgur fiyatları piyasa koşulları ile karakılçık buğdayının hasat miktarına göre oluşmaktadır. Dediğimiz gibi karakılçık buğdayı son derece özel bir buğday türü olduğu için bu buğdaydan yapılan pilavlık bulgur benzerlerine göre biraz daha pahalıdır.

Satın alma işlemi marketten ya da internetten yapılacaksa, iyi bir piyasa araştırması yapıp, en kaliteli ve en uygun fiyatlı karakılçık pilavlık bulgura rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

En lezzetli bulgur çeşitlerini en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz tek adres olan Guru Gurme’ye gelin sofralarınıza lezzet katacak pilavlık bulgur çeşitlerinden istediğinizi alın…