Genel

Kavrulmuş İç Fındık Nedir I Kavrulmuş İç Fındık Hakkında Herşey

Kavrulmuş İç Fındık Nedir?

Fındık; ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde yetişen ve huşgiller ailesinin ılıman iklimleri seven bir üyesidir. Fındık ağacının meyvesi sert bir kabuk içerisinde yetişmektedir. Bol miktarda yararlı yağ ve nişasta içeren fındık insan sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Kavrulmuş iç fındık ise ağaçlardan özenle toplanmış ve kabukları kırılarak ayıklanmış olan iç fındıkların kavrulması ve dış zarlarının atılmasıyla elde edilen en fazla %3 oranında nem taşıyan bir üründür.

Son derece faydalı olan fındık demir, kalsiyum, potasyum, çinko ve magnezyum bakımından zengin bir besindir. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan protein ve E vitamini Omega-3 içermektedir.

Kavrulmuş Fındık İçi Hakkında Merak edilenler

Kavrulmuş fındık içi hakkında merak edilen birçok şeyi sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde kavrulmuş fındık içi ile ilgili merak edilen pek çok şeyi bulabilirsiniz:

Nasıl uzun süre muhafaza ederim?

Kavrulmuş iç fındıklar havayla temasları kesilmiş ve vakumlanmış kapalı kaplarda tazeliklerini ve lezzetlerini 18 ay boyunca koruyabilirler.  Dilerseniz kavrulmuş fındıklarınızın tazeliklerini korumaları için onları dondurucu bölümünde de saklayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce fındıkları koymuş olduğunuz poşetin havasını alarak dondurucu bölümüne koymanızı öneririz.

Fındık içi kilo aldırır mı?

Enerji veren kuruyemişler arasında ilk sıralarda gelen fındık her diyet listesinde mutlaka yerini almaktadır. Belli oranlarda tüketildiği takdirde fındığın kilo aldırmadığı aksine kişiye enerji verdiği kanıtlanmıştır. Hatta araştırmalara göre anti-obezite etkisi gösterdiği ortaya koyulmuştur. 

Bir günde kaç adet fındık yemeli?

Fındık E vitamini bakımından son derece zengin olan fındık, antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan mikropların atılmasını destekler ve diyet sürecinde kas zayıflamasına engel olur. Sinir sistemine de faydası olan fındık, diyet yapanlar tarafından günde 10 adet, kilo koruma programında olanlar tarafından ise haftada 3 kez olmak koşulu ile 50 gram oranında tüketilmelidir.

Diyette hangi fındık tüketilmeli?

Diyette tercih edilen kuruyemişler metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede kilo vermek daha da kolaylaşır. Sağlıklı yağ ihtiyacı için kuruyemişlerin çiğ olarak tüketilmesi daha sağlıklıdır; çünkü kavrulmuş olan kuruyemişlerde bulunan sağlıklı yağlar trans yağa dönüşmektedir. Bu da kilo vermeye engel olmaktadır.

Fındığın içindeki yağlar yararlı yağlar mı?

Geçmişten gününüze insanlar için önemli bir besin kaynağı olan fındıktan elde edilen yağ, zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bunun yanı sıra B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri bakımından da zengin bir kaynak olan fındık içerisindeki yağlar son derece yararlıdır.

Kavrulmuş İç Fındık Üretim Süreci

Kavrulmuş iç fındıklar büyük fabrikalarda fındıkların toplanıp kırılmasından ve ayıklanmasından sonra büyük fırınlarda belli sıcaklık derecelerinde kavrulması ile elde edilmektedir. Dilerseniz siz de evlerinizde kavrulmuş fındık yapabilir ve keyifle tüketebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda iki yöntem ile sizler için ele aldık:

İlk yöntem için fındıklarınızı öncelikle kırmalı ve sert kabuklarından ayırmalısınız. Kırma işlemini özel olarak üretilmiş olan el aletleri ile yapabilir, dilerseniz bir taş ya da kırılmayan sert bir cismi tercih edebilirsiniz.

Kırma işlemini yaparken içi boş ve çürük olan fındıkları güzelce ayırın. Ayıkladığınız temiz fındıkları deri bir kaba alın.

Fındık kavurmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki tavada fındık kavurma diğeri ise fırında fındık kavurma yöntemidir. Her iki yöntemi kullanarak fındıklarınızı evde kolayca kısa süreler içinde kavurabilirsiniz.

Tava yöntemini kullanacaksanız kalın tabanlı bir tava seçmenizi öneririz. Demir döküm bir tava olursa fındıklarınız daha da leziz bir şekilde kavrulacaktır. İşlem öncesinde tavanızı mutlaka ısıtın.

Sonrasında ayıklamış olduğunuz fındıkları ısıttığınız tavaya koyun ve ara ara karıştırarak fındıklarınızı kavurun. Sıkça karıştırmayın. Daha sonra fındıklarınız koyu kahve ve siyah renklere dönmeye başlayınca ocak üzerinden alın ve daha sıcakken temiz bir bezin üstüne koyun. Bezin diğer tarafını da üstüne örtün ve fındıkları birbirine sürtün. Bu sayede fındık kabukları sıcaklığın etkisi ile kolayca soyulacaktır.

Gelelim fırında fındık kavurma işlemine. Öncelikle fırınınızı 170 derecede ısıtın. Ardından temiz bir fırın tepsisinin içine kırıp ayıkladığınız iç fındıkları koyun ve fındıklarınızı ısınan fırına sürün. Her 5 dakikada bir fındıklarınızı fırından çıkararak tahta kaşık ya da spatula yardımıyla karıştırın. 15-20 dakika geçtikten sonra fındıklarınızı kavrulmuş bir şekilde tüketime hazır hale getirebilirsiniz.

Sonrasında fındıklarınızı fırından çıkarıp temiz bir bezin üzerine serin. Fındıklarınız sıcakken üzerine bezin diğer tarafını kapatıp birbirine sürtün ve bu sayede kabukların soyulmasını sağlayın.  Ardından fındıklarınızı temiz bir kaba alabilirsiniz.

Kavrulmuş fındıklarınızı taze ve çıtır bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız kavanoz ya da kilitli poşetleri tercih edebilirsiniz.  Her kullanımdan sonra kavanoz ya da poşetlerin ağzının kapalı olmasından emin olun aksi takdirde fındıkların tazeliği kaybolur.

Kavrulmuş İç Fındık Besin Değerleri Nelerdir?

Fındık son derece lezzetli olan bir üründür. İçerisinde yüksek oranda protein, yağ, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. 100 gram fındığın besin içeriği aşağıdaki olduğu gibidir:

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer
Kalori628 kcal% 31.4
Karbonhidrat16.7 g% 5.6
Lif9.7 g% 38.8
Protein14.9 g% 29.9
Yağ60.8 g% 93.5
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini20.0 IU% 0.4
C Vitamini6.3 mg% 10.5
Potasyum680.0 mg% 19.4
Kalsiyum114.0 mg% 11.4
Demir4.7 mg% 26.1

Fındık besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %73 daha fazla kalori
  • %100 daha fazla protein
  • %27 daha az karbonhidrat
  • %567 daha fazla yağ içermektedir.

Guru Gurme Fındık Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü fındık çeşitlerini bulabilirsiniz. Guru Gurme garantisi altında satılan her bir fındık çeşidi kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Kaliteli Kavrulmuş İç Fındık Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli kavrulmuş iç fındık ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. El değmeden özenle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen kavrulmuş iç fındık ürünleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.