Genel

PEKMEZ NEDİR?

hünnap keçi boynuzu özü takviye edici gıda 4

Pekmez Nedir?

Pekmez içerisinde barındırdığı A, B ve D vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, demir, bakır, kalsiyum ve çinko elementleri bakımından oldukça zengin olan bir besindir. Özellikle akciğer hastaları başta olmak üzere, gebe anne adayları ve çocuklar için son derece faydalı ve besleyicidir.

Meyve şırasının yoğunlaştırılıp kaynatılmasıyla oluşan pekmez; üzümün yanı sıra dut, hurma gibi meyveler ve keçiboynuzu kullanılarak da yapılmaktadır. Bunun yanı sıra pekmez, saklanması güç olan meyvelerin tüketim ömrünü uzatmak amacıyla da yapılmaktadır.

Kan yapısı özelliği sebebi ile dikkat çeken pekmez doğal yollarla üretildiğinden hammaddesi olan meyvenin içerisinde bulundurduğu tüm vitaminleri olduğu gibi kendi bünyesine almaktadır. Pekmez genel olarak tatlı bir tada sahiptir. Tamamen doğal yollarla elde edildiği için şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Anadolu’nun yöresel yiyeceği olan pekmez diğer ülkelerde de üretilse de Türkiye pekmez çeşitleri ve kullanımı konusunda ilk sıralardadır.

Pekmez Nasıl Yapılır?

Pekmez,meyvelerin suyunun sıkılıp süzülmesiyle elde edilmektedir. Meyvenin asidinin nötralleştirilerek süzülerek kaynatılması ve bunun %90’ının uçurularak koyu akışkan bir kıvam almasıyla pekmez yapımı tamamlanır.

Çeşitleri

Pekmezin çeşitleri oldukça fazladır. Faydaları saymakla bitmeyen pekmez çeşitleri arasından siz de damak tadınıza hitap eden pekmezleri seçerek sofralarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Pekmez çeşitlerini bu blog yazımızda sizler için bir araya getirdik. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Andız Pekmezi

Andız pekmezi, andız ağacının meyvesinden yapılan bir pekmez çeşididir. Andız pekmezinin yapmak için özellikle andız ağacının yaprakları, kozalağı, meyvesi ve dalından yararlanılmaktadır. Andız pekmezi içerisinde yüksek miktarda E vitamini ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu özelliğiyle sağlığa çok büyük faydaları bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi keçiboynuzu kullanılarak yapılan pekmez çeşididir.Keçiboynuzu pekmezi bol miktarda kalsiyum içermesi nedeniyle kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler. Astım, grip, nezle ve bronşit gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Öksürüğü giderir ve balgam söktürücüdür. Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Şişkinliğin giderilmesinde etkilidir ve bağırsakları temizler.

Hünnap Keçiboynuzu Pekmezi

Hünnap keçiboynuzu pekmezi de keçiboynuzlarının kullanılmasıyla üretilmektedir. Kalsiyum bakımından sütten 3 kat daha zengindir. Kemik erimesi ve kansızlığa karşı son

Dut Pekmezi

Dut pekmezi olgunlaşmış dutların kullanılmasıyla yapılmış olan pekmez çeşididir. Demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından son derece zengindir. Bu sebeple kansızlık sorunu olanlar için doğal bir ilaçtır.

Kozalak Pekmezi

Kozalak pekmezi çam kozalaklarının kullanılmasıyla yapılmaktadır. Solunum sorunlarına karşı son derece etkili olan kozalak pekmezi, öksürme, bronşit, nefes darlığı ve boğaz ağrılarında iyileştirici etkiye sahiptir.

Harnup Pekmezi

Harnup pekmezi de keçi boyunuzu kullanılarak yapılan bir pekmez çeşididir. Harnup pekmezi kemikleri güçlendirir ve kemik erimesinde son derece etkilidir. Bronşit, astım, nezle ve gribe karşı da koruyucudur.

Üzüm Pekmezi

Üzüm pekmezi, üzüm meyvesinin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Pekmezin en fazla yapıldığı meyve üzümdür. Üzüm pekmezi hem tatlı hem de ekşi olarak yapılabilmektedir. Pekmezi tatlı olarak yapmak için üzüm ve çıkarılan şıraya asit giderici bir madde katılır. Tatlı olması isteniyorsa pekmeze karbonat, odun külü ya da kireç de katılabilmektedir.

Diğer Pekmez Çeşitleri

Diğer pekmez çeşitleriyse aşağıda olduğu gibidir:

Elma

Elma pekmezi, elma meyvesinin kullanılmasıyla yapılan pekmez çeşididir. Bu pekmez kişiye zindelik ve enerji verir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerle vücudun kan yapımını hızlandırmaktadır.

Pancar

Pancar pekmezi, şeker pancarı kullanılarak yapılmaktadır. Pancar pekmezi de diğer pekmez çeşitleri gibi son derece sağlıklı ve faydalıdır. İçerisinde bulunan demir kansızlık sorunu yaşayanlar için birebirdir.

Hurma

Hurma pekmezi, hurmadan yapılmaktadır. Son derece hafif ve lezzetli olan hurma pekmezi de diğer pekmezler gibi oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Pekmez Hakkında Merak Edilenler

Pekmez hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde pekmez ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilir?

Keçiboynuzu pekmezi genellikle sabaları aç karnına 1 yemek kaşığı tüketilmesi önerilir. Bu şekilde vücudun günlük ihtiyaç duyduğu fosfor ve kalsiyum oranı karşılanmış olur. Keçiboynuzunu tek başına tüketemeyen kişiler ise süt ya da yoğurt gibi besinlerin içine ekleyerek tüketebilir.

Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir?

Uzmanlar tarafından verilen bilgiye göre bebeklere pekmez 6. aydan itibaren önerilmektedir.

Pekmez Bozulur Mu?

Pekmezin kendine has tadı olan ve tatlı bir gıdadır. Eğer pekmezin tadında ekşime varsa bozulmuş demektir. Bu yapısında kimyasal değişikliklerin başladığını gösterir. Pekmez cam kavanozlarda serin ve güneş almayan yerlerde, rutubetsiz ortamlarda saklanmalıdır. Bu şekilde 6-12 ay boyunca saklanabilir.

Kan yapan pekmez hangisi?

Kan yapan pekmezlerin başında dut ve üzüm pekmezi gelmektedir.

Kansızlık için pekmez nasıl tüketilmeli?

Yüksek kalsiyum ve fosfor içeren pekmez, kansızlık sorunu yaşayanlar için birebirdir.  Doğal bir ilaç olan pekmezi çocukların günde iki yemek kaşığı, hamilelerin ve erkeklerinse bir yemek kaşığı tüketmesi önerilmektedir. Kilo vermek isteyenlerse bir tatlı kaşığı pekmez tüketebilirler.

Kansızlık için hangi pekmez iyi?

Üzüm pekmezi içerisinde bulunan yüksek oranda kalsiyum ve demir sayesinde günlük demir ve kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Demir, oksijenin vücutta tüm dokulara taşınmasına yardımcı olurken, kan yapımını sağlamaktadır.

Besin Değerleri Nelerdir?

Pekmez kalori oranına bakacak olursak üzüm pekmezinin 100 gramında 290 kalori bulunmaktadır. Üzüm pekmezinin 1 tatlı kaşığıysa (14 gr) 41 kaloridir.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori242 kcal% 121
Karbonhidrat59.3 g% 19.8
Lif0.2 g% 0.8
Protein1.1 g% 2.2
Yağ0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini19.0 IU% 0.4
C Vitamini10.0 mg% 16.7
Potasyum832.0 mg% 23.8
Kalsiyum32.0 mg% 3.2
Demir0.5 mg% 2.5

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Üzüm pekmezi besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %34 daha az kalori
  • %86 daha az protein
  • %168 daha fazla karbonhidrat
  • %100 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Pekmez Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü pekmez çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alan pekmez çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Pekmez çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Pekmez Fiyatları

Guru Gurme pekmez fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan pekmez çeşitleri alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Pekmez Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli pekmez çeşitlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen pekmez çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.