Genel

SARI KANTARON YAĞI NEDİR?

fitomer sarı kantaron yağı 100 ml 3

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron çiçeklerinin toplanarak belirli bir işlemden geçirilmesi ve zeytinyağıyla birleştirilmesi sonucu kantaron yağı elde edilmektedir. Bu yağ özellikle yara izlerinin hızlı iyileştirilmesinde son derece etkilidir. Biyoflavonoidler, organik asitler, antioksidanlar bakımından zengin olan sarı kantaron yağı, hiperisin ve hiperforin içeriğiyle de dikkat çekmektedir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron çiçekleri, çiçeklenme dönemleri olan Mayıs ve Eylül ayları arasında topraktan 5 cm yukarıda olacak şekilde toprak üstünden toplanır. Sonrasında Avrupa Farmakopesi’nde “Hyperici herba” adı ile bilinen bitki üretim maserasyonuna sokulur.

Maserasyon; uygun bir çözücü içinde bitkinin bekletilmesi anlamına gelmektedir. Sarı kantaronun maserasyonu için zeytinyağı tercih edilmektedir; fakat kullanılan zeytinyağının özellikle sızma zeytinyağı olması son derece önemlidir.

Doğru zamanda toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak 2-3 cm uzunluklara parçalanır ve zeytinyağı içeren bir kavanoz içine konulur. Genel olarak bu oranın 1/5 olması istenir. Bu karışım 4-6 hafta arasında belirli periyodlarda çalkalanarak güneş ışığına maruz bırakılarak bekletilir. Bu sayede sarı kantaron çiçeklerinin zeytinyağıyla özdeşleşmesi sağlanır. 4-6 haftalık süre dolduktan sonra karışım tülbentten geçirilir. Süzülen karışım kahverengi renkli bir şişeye konularak saklanır.  

Soğuk Pres Sarı Kantaron Yağı

Soğuk pres sarı kantaron yağı, soğuk pres yöntemiyle üretilmektedir. Soğuk pres, bir malzemenin ısıl işlem uygulamaksızın soğuk olarak şekillendirilmesi yöntemine verilen isimdir; fakat her malzeme soğuk presle şekillendirilemez. Yalnızca buna uygun malzemelerde bu yöntem kullanılabilmektedir. Uygulanacak pres kuvveti malzemenin akma değerinden fazla değilse soğuk presleme yapılabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı sürülerek ya da içilerek kullanılmaktadır. Kantaron yağı, sıklıkla cilde sürülerek kullanılır. Yanık veya yaraların tedavisinde sorun yaşanan bölgeye birkaç damla damlatıldıktan sonra masaj yapılarak sürülebilir. Dilerseniz de çay olarak tercih edebilir ve baş ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun hanı sıra çay olarak tüketmek hemoroid problemlerine karşıda etkilidir.

Sarı Kantaron Yağı İçilir Mi?

Sarı kantaron yağı içilebilir.

Sarı Kantaron ve Egzama

Sarı kantaron yağı cilt ve cilt üzerinde meydana gelmiş lekelerin iyileşmesinde oldukça etkilidir. Özellikle egzama sorunlarında cildin iyileşmesini sağlamaktadır.

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı Arasındaki Fark

Sarı ve kırmızı kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Farklarına bakacak olursak kırmızı kantaron yağının taze bitkilerden, sarı kantaron yağınınsa kurutulmuş bitkilerden elde edilmiş olmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sarı kantaron yağı cilde nasıl kullanılır?

Sarı kantaron yağını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa cildinize uygulayabilirsiniz. Direkt olarak güneşe çıkmayacağınız zamanları tercih etmenizi öneririz. Bir parça pamuk üzerine damlattığınız 2-3 damla kantaron yağını, yumuşak ve dairesel hareketlerle yüzünüze dağıtarak kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı tüylenme yapar mı?

Kantaron yağı cildin gözeneklerinden girerek alt tabakalara nüfuz eder; ancak kılların beslendiği kıl foliküllerine ulaşması o kadar kolay bir şey değildir. Dolayısıyla kantaron yağı, yüz ya da vücudun başka bir yerinde tüylenmeye sebep olmaz.

Kantaron yağı neye iyi gelir nasıl kullanılır?

Kantaron yağı cilt bakım yağı olarak yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yara ve yanık izlerini iyileştirir, yanık acısını hafifletir. Bunların yanı sıra antiseptik özelliği sayesinde akne ve sivilce oluşumunu engeller. Sırt ve bacak ağrılarında iyileştirici etkileri vardır. Kantaron yağı genel olarak masaj ile uygulanarak kullanılır.

Kantaron yağı saç çıkarır mı?

Kantaron yağı saç diplerindeki hücreleri uyararak yeni saçların çıkmasına ve saçların daha kısa sürede hızlıca uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde etkisini gösterir ve saçların dayanıklılığını artırarak yıpranmalara karşı saçları korur. Saçları canlandırır ve ışıltılı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Kantaron yağı kaç günde etkisini gösterir?

Kantaron yağı düzenli olarak kullanıldığında yaklaşık 1 ay sonra cilt renginizin açılmaya başladığını fark edersiniz. Bunun yanı sıra lekelerin ve siyah noktaların yok olmaya başladığını görebilirsiniz.

Kantaron yağı ciltte ne kadar durmalı?

Güneş ışınlarından uzak bir yerde veya gece yatmadan önce temizlenmiş cildinize birkaç damla kantaron yağını masaj yaparak kullanabilirsiniz. 1 saat beklettikten sonra yağı cildinizden temizlenmelisiniz.

Guru Gurme Sarı Kantaron Yağı Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü sarı kantaron yağı çeşitlerini bulabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyen sarı kantaron yağı çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Sarı kantaron yağı çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Sarı Kantaron Yağı Fiyatları

Guru Gurme sarı kantaron yağı fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan sarı kantaron yağı çeşitleri alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.