Genel

Siyah Sarımsak Nedir? | Siyah Sarımsak Hakkında Her Şey

edovital siyah sarımsak 200 gr 3

Siyah Sarımsak Nedir?

Siyah sarımsak, beyaz sarımsağın iki ay bekletilerek ısıl işlem görmesi sonucunda meydana gelmektedir. Nem ve ısı altındaki beyaz sarımsağın dişleri süreç içerisinde kararmaya başlar bu kararma sonucu daha fazla antioksidan üretilir.

Siyah sarımsak; beyaz sarımsağın 60-90 derece sıcaklıkta 60 gün bekletilerek fermente edilmesiyle oluşmaktadır. Sarımsakta bulunan alisin bu fermantasyon esnasında sadece siyah sarımsakta bulunan s-alilsistein maddesine dönüşmektedir. Suda eriyen ve “yıllanmış sarımsak özütü” adı da verilen bu madde, normal sarımsağa göre daha fazla antiseptik, antioksidan,  antiviral, antifungal ve antibakteriyel bileşenler içermektedir.

Siyah sarımsak beyaz sarımsağa nazaran kokuzdur ve tadı da daha tatlıdır. Birçok ülkede de beyaz sarımsağa göre daha yüksek antioksidan içeren kara sarımsak tercih edilmektedir.

Siyah Sarımsak Hakkında Merak Edilenler

Siyah sarımsak hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde siyah sarımsak ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Saklama koşulları nedir?

Siyah sarımsak güneş görmeyen bir yerde, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ambalajı açılmış olsa bile sıkı bir şekilde kapatıp uzun süre saklamaya devam edebilirsiniz.

Siyah sarımsak günde ne kadar tüketilmeli?

Siyah sarımsağı ister yemeklerde isterseniz de diş halinde tüketebilirsiniz. Diş halinde tüketmek istiyorsanız tavsiye edilen tüketim miktarı günde 4 ile 8 diş arasındadır.

Siyah sarımsak zayıflatır mı?

Yapılan araştırmalarda yemeklere siyah sarımsak eklemenin 4 hafta içinde kişinin zayıflamasında etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Fermente sarımsak ne işe yarar?

Fermente sarımsak faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Öncelikli olarak tansiyonu düzenleyen fermente sarımsak ayrıca sindirim ve dolaşımı arttırır. Kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Doğal mide koruyucudur. Kronik böbrek rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır. Yorgunluğu önler. Saç ve cilt sağlığının korunmasını sağlar.

Siyah Sarımsak Üretim Süreci

Siyah sarımsak üretim sürecine bakacak olursak, bu sarımsak geliştirilen bir fermantasyon teknolojisi ürünüdür. Taze sarımsağın fermente edilip, tamamen siyah rengini alıp koyu renge dönüşümü ile meydana gelmektedir.  Bu süreçte siyah sarımsağın besin içeriği de değişim göstermektedir.

Fermantasyon işlemiyle sarımsağın karakteristik kokusunu veren öncül maddelerin artması engellenerek istenmeyen koku ve acılığın kaybolması sağlanır. Bu sayede koku ve lezzet olarak daha cazip olan siyah sarımsak, aynı zamanda besin içeriğinde ki öğelerin yüksek oranda artması sebebiyle beslenme takviyesi olarak da kullanılmaktadır.

Siyah Sarımsak Besin Değerleri Nelerdir?

Siyah sarımsağın 100 gramında 149 kcal kalori vardır. Bunun yanı sıra besinin 1 porsiyonunda yani 10 gramlık miktarında sarımsak 15 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori149 kcal% 7.5
Karbonhidrat33.1 g% 11.0
Lif2.1 g% 8.4
Protein6.4 g% 12.7
Yağ0.5 g% 0.8
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini9.0 IU% 0.2
C Vitamini31.2 mg% 52.0
Potasyum401.0 mg% 11.5
Kalsiyum181.0 mg% 18.1
Demir1.7 mg% 9.4

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alınarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Sarımsak besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %59 daha az kalori
  • %14 daha az protein
  • %50 daha fazla karbonhidrat
  • %100 daha az yağ içermektedir.

Guru Gurme Sarımsak Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü sarımsak çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alan sarımsak çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Siyah sarımsak çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Siyah Sarımsak Fiyatları

Guru Gurme siyah sarımsak fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan siyah sarımsak ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Siyah Sarımsak Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli siyah sarımsak ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen siyah sarımsak çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.