Genel

SUSAM YAĞI NEDİR? I SUSAM YAĞI HAKKINDA HER ŞEY

Fitomer susam yağı doğal bitkisel 100 ml 2

Susam Yağı Nedir?

Susam yağı; ağırlıklı olarak hamur işlerinde sıkça kullandığımız ve kahvaltılarımızın yıldızı olan simitlerin üstünde gördüğümüz o mis gibi susamların kullanılması ile elde edilen bir yağ çeşididir.

Hindistan başta olmak üzere Güney Asya’da oldukça popüler olan susam yağının kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Güney Hindistan’da kızartma yağı olarak kullanılan susam yağı, Çin, Kore, Japon ve Orta Doğu Asya mutfaklarında lezzet arttırıcı yağ olarak kendisine yer bulmuştur.

Susam Yağı Üretim Süreci

Susam yağı tamamen susam bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Susam yağının elde edilebilmesi için olması gereken tek şey susam bitkisinin susam olarak adlandırılmış olan tohumlarıdır.

Susam bitkisinin üretimi için gerekli olan uygulamalara bakacak olursak; ilk aşamada susam bitkisinin hafifçe kurutulması gerekir. Kurutma işleminin ardından hafif bir şekilde çırpılarak tohumlarının dökülmesi sağlanır.

Sonrasında dökülen susam tohumları bir havana alınarak güzelce ezilir. Daha sonra uygun bir tavaya alınarak birkaç dakika kavrulur ve yağının iyice çıkması sağlanır. Tavada iyice kavrulan susam püresi, temiz bir tülbent torbaya alınarak presten geçirilir. Bu işlem sonrasında susam yağı elde edilmiş olur.

Susam Yağı Hakkında Merak Edilenler

Susam yağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Aşağıda maddeler halinde susam yağı ile ilgili merak edilen birçok şeyi bulabilirsiniz:

Nasıl muhafaza ederim?

Susam yağını muhafaza ederken mutlaka cam kavanoz kullanmalısınız. Mümkünse vakumlu kapaklara sahip cam kavanozlarda muhafaza etmenizi öneririz. Susam yağının sağlıklı ve taze kalmasını sağlamak amacıyla cam kaplar idealdir.

Nasıl tüketilmeli?

Susam yağı son derece faydalı olan bir yağdır. Susam yağının kullanmanın en lezzetli yolu tabi ki yemeklerde ve salatalarda kullanmaktır. İsterseniz de susam yağını zeytinyağı ile karıştırarak salata sosu olarak tüketebilirsiniz.

Yüze sürülür mü?

Susam yağı cilt içinde son derece faydalıdır. Kuru ciltleri yumuşatarak besleyen susam yağı içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin temizlenmesini ve toksinlerden arınmasını sağlar. Cildi besleyen susam yağı ayrıca sivilce oluşumunun da önceden önler.

Hangi yemeklerde kullanılır?

Susam yağı Çin ve Japonya’da tavuk yemeklerinde, noodle yapımında ve deniz ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sebzeleri kızartırken ve fırınlarken kullanılabilir.

Susam Yağı Besin Değerleri Nelerdir?

Susam yağı, susam tohumlarından çeşitli şekilde ve formda elde edilmektedir. Susam tohumları leonetic asit gibi çeşitli yağ asitlerinin ve bir miktar proteinin iyi bir kaynağıdır; ancak susam yağı hiç protein içermemektedir.

Susam yağının 100 gramında 884 kcal kalori, ayrıca besinin 1 çorba kaşığı yani 12 gramlık miktarında 107 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori884 kcal% 44.2
Karbonhidrat0.0 g% 0.0
Lif0.0 g% 0.0
Protein0.0 g% 0.0
Yağ100.0 g% 153.8
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum20.0 mg% 0.6
Kalsiyum10.0 mg% 1.0
Demir0.1 mg% 0.6

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Susam yağının besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %143 daha fazla kalori
  • %100 daha az protein
  • %100 daha az karbonhidrat
  • %1011 daha fazla yağ içermektedir.

Guru Gurme Susam Yağı Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü susam yağı çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez yağları arasında yerini alan susam yağı Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Susam Yağı çeşitlerimiz kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Susam Yağı Fiyatları

Guru Gurme susam yağı fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan susam yağı ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Susam Yağı Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli susam yağı ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen susam yağları özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.