Genel

Tahin Nedir?

okyay tahin teneke kutulu 1750 gr 3

Tahin Nedir ? Tahin Nasıl Yapılır ?

Tahin susamdan elde edilen bir besin maddesidir. Susam bitkisinin ezilmesi ve bir takım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir. Tahin yapımında öncelikle susam tohumları toplanır ve elenir. Sonrasında bu tohumlar kabuklarından ayrılarak yıkanır. Bir süre kavrulur ve soğumaya bırakıldıktan sonra ezilir. Akışkan bir kıvam halini alması beklenir. Bu işlemler sonrasında tahin haline gelir.

Tahin, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve folik asit açısından oldukça zengindir. Genel olarak pekmez ile birlikte tüketilmektedir. Tahinin yağ içeriği oldukça yüksektir. Bu sebeple çok sık tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin neyden yapılır diye merak ediyorsanız tahinin ana maddesi susam bitkisidir. Susam bitkisi ve belli başlı işlemler kullanılarak tahin yapılmaktadır. Tahin yapımıyla ilgili aşamaları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz:

Tahin yapımı için gerekli malzemeler:

  • 400 g susam
  • 3/4 çay bardağı sıvıyağ

Tahin Yapımı:

  • Yapışmaz yüzeyli bir tavada susamların rengi hafif değişene kadar kavurun.
  • Susamları çok fazla kavurmamaya özen gösterin, aksi takdirde tahininiz yanık bir tada sahip olur. İsterseniz susamları kavurmadan da kullanabilirsiniz.
  • Kavrulan susamlar soğuduktan sonra mutfak robotunda çekin. Sonrasında susamlara sıvı yağı azar azar ilave edin ve mutfak robotunda çekmeye devam edin.
  • Tahin kıvamını elde edince kavanoza alıp kapağını kapatın. Bu şekilde 10 gün kadar buzdolabında saklayın ve tüketin.

Tahin Hangi Bölgeye Ait?

Tahin; Orta Doğu, Batı Asya, Doğu Akdeniz, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika bölgelerine aittir.

Tahin Nasıl Tüketilir?

Tahin istenildiği şekilde tüketilebilen bir besin çeşididir. İster direkt kullanabilir isterseniz de kurabiye ya da tatlılarınızın içinde tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra tahini aşağıdaki şekillerde tüketebilirsiniz.

Tahin Pekmez

Tahin ve pekmez ayrılmaz bir ikilidir. Tahini, pekmez ile karıştırarak kahvaltı sofralarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyen tahin pekmez ile bir araya geldiğinde daha da faydalı olmaktadır.

Yoğurt Tahin

Tahini dilerseniz de yoğurt ile tüketebilirsiniz. Yoğurdun içine koyacağınız tahin hem faydalı hem de besleyici bir öğün olarak sizi tok tutacaktır.

Tahin Bozulur Mu? Nasıl Saklanır?

Tahinin kapağını sıkıca kapatmanız son derece önemlidir.  Tahin, içeriği bakımından mikropların üremesi için elverişli bir ortama sahip değildir. Bu nedenle tahin kolay kolay bozulan bir besin değildir.

Tahinin saklanmasına bakacak olursak bu besin maddesi serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Eğer tahini hemen tüketmeyecekseniz buzdolabında saklamanız iyi olacaktır; fakat kısa süre içerisinde tüketecekseniz, buzdolabında saklamanız önerilmez.  Tahin buzdolabında katılaşır. Bu da kullanımının zorlaşmasına sebep olur. Tahinin kapağını açtınız fakat uzun bir süre kullanmayacaksanız, o zaman buzdolabında saklamanız daha doğru olacaktır.

Besin Değerleri Nelerdir?

Tahin besininin 100 gramında 583 kcal kalori, ayrıca besinin 1 porsiyon yani 30 gramlık miktarında tahin 175 kalori bulunmaktadır.  Tahin kalori kullanımına göre tüketildiğinde son derece faydalı bir besindir.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori583 kcal% 29.1
Karbonhidrat21.2 g% 7.1
Lif5.0 g% 20.0
Protein17.8 g% 35.6
Yağ48.0 g% 73.8
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum414.0 mg% 11.8
Kalsiyum420.0 mg% 42.0
Demir2.5 mg% 13.9

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilmektedir.

Tahin besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %60 daha fazla kalori
  • %143 daha fazla protein
  • %5 daha az karbonhidrat
  • %433 daha fazla yağ içermektedir.

Guru Gurme Tahin Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü doğal tahin çeşitlerini bulabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alan tahin çeşitleri Guru Gurme garantisi altında satılmakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Tahin çeşitlerimizin her biri kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almaktadır.

Guru Gurme Tahin Fiyatları

Guru Gurme tahin fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan tahin çeşitleri alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Tahin Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli tahin çeşitlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknolojiyle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen tahin çeşitleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.