Yemek Tarifleri

TEREYAĞI NASIL YAPILIR | DOĞAL VE LEZZETLİ TARİFLER

Tereyağı nasıl yapılır sorusunu özellikle ev hanımları sorar ama sorunun cevabı tereyağı ile pişmiş lezzetli yemeklerin tiryakisi olmuş kişileri de yakından ilgilendirmektedir.

Zira tereyağı sadece sabah kahvaltılarına değil yemeklerin her birine lezzet katar. İçine girdiği ya da yanına eşlik ettiği her şeye kendi enfes ve aromatik lezzetini ekler. Özellikle hamur işleri, tatlılar ve pilavların yapımında kullanılan tereyağı sabah kahvaltılarının ve tavada yumurtanın vazgeçilmezidir.

Akşam yemeğinde tereyağı ile pişirilmiş leziz mi leziz bir pilava, sabah kahvaltısında göz göz olmuş tereyağlı yumurtaya ya da tereyağlı kızarmış ekmeğe kim hayır diyebilir ki?

Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde çok kullanılır. Hint mutfağında kimi zaman ilaç olarak da kullanılan tereyağı ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılmaya başlanmış ve Osmanlı döneminde saray mutfağının da aranılan lezzeti haline gelmiştir.

Gelelim Sümerlerden bu yana yani yaklaşık 3 bin yıldır hayatımızda olan tereyağının nasıl yapıldığına…

TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

Tereyağı nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye geldi sıra. Aslında tereyağı yapımı son derece basittir. Eskiden yayık denen büyük tahta aletlerde, uzun süren uğraşlar sonucu yapılırdı. Ancak günümüzde mutfağımızdaki aletlerle kolayca tereyağı yapılabilir.

Sorunun cevabını bir de tarihçi Murat Belge’nin kitabından verelim. Murat Belge “Tarih Boyunca Yemek Kültürü’ adlı kitabında tereyağının bulunmasını ve yapımını şöyle anlatıyor: “Belli başlı süt ürünlerinden tereyağının icat edilmesi fazla beyin gücü gerektirmiş olmamalıdır. Çünkü adamın biri bir torbaya süt doldurup atına binse ve gitse, atından indiği yerde büyük bir ihtimalle torbada bir çeşit tereyağı ile karşılaşacaktır. Yayık dediğimiz, içinde sütü döverek tereyağı yaptığımız alet bundan o kadar da farklı değil. Sütün içindeki yağ, süt çalkalandıkça bir araya gelerek tereyağını meydana getirir. Bu oldukça eski besinin saklanması için soğutma olmayan çağlarda, tuz eklemek gerekmişti. Bu adet günümüzde daha çok yemeklik tereyağlarında sürdürülüyor.”

Yani tereyağı, süt yağının yani kremanın konsantre hale getirilip olgunlaştırılarak yayıklanması sonucu yapılmaktadır.

KÜÇÜK TÜYOLAR

Evde tereyağı yapmak isteyenler için bazı küçük tüyolar da vardır. Örneğin evde yoğurt yapmak ya da içimlik kullanmak için sık sık çiğ süt alanlar sütü kaynatınca üzerinde biriken kaymakları biriktirip tereyağı yapımında kullanabilir. Aynı şekilde ev yoğurtlarının kaymakları da tereyağı için uygun bir malzemedir.

Bu biriktirme işlemi için vakti olmayanlar ise çiğ kremadan tereyağı yapabilirler.

Ancak dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli nokta tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekliliğidir.

TEREYAĞ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Tereyağı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler çok fazla değildir. Tam yağlı çiğ süt ya da taze sütle mayalanmış ev yoğurdu tereyağının hammaddesidir.

ÇİĞ SÜTTEN TEREYAĞ YAPIMI

Tereyağı nasıl yapılır sorusu kadar tereyağı yapmak için hangi malzemeler gerekmektedir sorusu da sorulmaktadır.

Çiğ sütten tereyağı yapımında adı üzerinde çiğ süt ve krema kullanılır.

Tereyağı eskiden yayık denen büyük tahta aletlerde, biraz da zahmetli bir şekilde yapılırdı. Uzun süre beklemek gerekirdi. Ancak günümüzde mutfağımızdaki aletlerle çok da zahmete girmeden tereyağı yapmak mümkün. Özellikle mikserle tereyağ yapımı oldukça kolaylaşmıştır.

Evde tereyağ yapmak için tam yağlı çiğ süte ihtiyaç vardır.

Çiğ süt 24 saat boyunca soğutarak geniş bir kabın içine alınır. Bu süre sonunda sütün kaymağı yukarı çıkacaktır.

Sterilize edilmiş yarım litrelik bir kavanoza çiğ sütün üzerine çıkmış olan kaymağı koyun.

Yarım çorba kaşığı kremayı içerisine koyarak, 5 ila 12 saat olgunlaşmaya bırakın.

Tereyağın hızlı olması için sıcak su dolu bir kabın içinde 24 derece sıcaklıkta bekletin. Böylece tereyağ oluşumu hızlanacaktır.

Bir kabın yarısını buzlu su ile doldurun ve içine krema kavanozunu yerleştirin. Kavanozu buz banyosunda bekletin.

Daha sonra kavanozu 15 dakika boyunca çalkalayın.  Kavanozun kenarlarında topaklanmaya başlayan tereyağını görmelisiniz.

Bir kasenin üzerine ince bir süzgeç içinde tülbent yerleştirin. Kavanozdaki topaklanan tereyağını dökün.

İşte bu kadar basit.

SÜT KAYMAĞINDAN TEREYAĞ YAPIMI

Tereyağ nasıl yapılır sorusunun ilk ve en bilinen yanıtlarından biri “süt kaymağından yapılır”dır. 

Süt kaymağından tereyağını evde sık sık süt kaynatanlar, sütün üzerinde oluşan kaymağı biriktirerek yapabilirler.

Tereyağı yapacak kadar kaymak biriktiğinde kaymakların içine 1 çay bardağı soğuk su koyulur ve mikserle yaklaşık 5-10 dakika çırpılır. Bu esnada kaymağın yağı yavaş yavaş üste çıkacaktır. Bir çay bardağı daha soğuk su ekleyip tekrar çırpmaya başlayın.

Suyun üstünde yağın biriktiği görüldüğünde tereyağı hazır demektir. Alttaki su süzülür, üstteki yağı alınır ve tereyağı kullanmaya hazırdır. Bu esnada d isteğe bağlı olarak tuz eklenebilir.

YOĞURTTAN TEREYAĞ NASIL YAPILIR?

Günümüzde pek yaygın olmasa da eskiden tereyağı evde yoğurtla yapılırdı. Yoğurttan tereyağı ise yapmak oldukça sağlıklı ve basit. Bunun için evde yoğurt yapanların yoğurdun üzerindeki kaymağı kullanması gerekir. Bu durumda da yoğurt kaymağından terayağ nasıl yapılır sorusunu yanıtlamamız gerekir.

Yoğurt Kaymağından Tereyağ Nasıl Yapılır?

Yoğurt kaymağından tereyağ yapmak için bir su bardağı kadar kaymak biriktirmek yeterli olacaktır.

1 su bardağı yoğurt kaymağı, yarım su bardağı ılık su ve soğuk sudan oluşan malzemeleri kullanarak kolayca yoğurt kaymağından tereyağ yapılabilir.

Kaymağı elde ettikten yaklaşık 5 dakika robottan geçirin. 5 dakika sonra içine yarım su bardağı ılık su ilave edin ve 5 dakika daha karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra yağların tortu gibi suyun üzerine çıkması gerekir. Tortuyu gördükten sonra malzemenin içine 1 bardak çok soğuk su ilave edin ve bir kaşık ile yağları bir kenarda birleştirin. Tereyağı top şeklini alacaktır. Ardından buz dolu soğuk bir kabın içine tereyağını atın ve 1-2 dakika yıkayın. Yıkadıktan sonra çıkarın ve muhafaza edeceğiniz kabın içerisine koyun.

Tuzlu tereyağ elde etmek istiyorsanız karıştırma aşamasında içerisine bir miktar tuz atabilirsiniz.

EVDE TEREYAĞ YAPIMI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Evde tereyağ yapmak isteyenler bazı noktaları bilirlerse işleri daha da kolay hale gelir.  Merak edilen bu soruları sizler için yanıtlıyoruz:

1 kg tereyağı kaç kg sütten çıkar?

Bir kilo tereyağı elde etmek için yaklaşık 14 litre süt kullanmak gerekir.

Süt tereyağı mı yoğurt tereyağı mı?

Tereyağının hangi ana malzemeden yapılacağı ya da yapılması gerektiği tamamen tüketecek kişilerin tercihine ve malzemenin var olup olmadığına bağlıdır. Tercihler netleştirildikten sonra da sıra tereyağını yapmaya gelir.  

Yoğurttan yapılan tereyağının maliyeti süte göre biraz daha fazla olabileceği için süt tereyağı daha çok tercih ediliyor diyebiliriz.

Öte yandan gerçek tereyağı yoğurttan elde edilen yayık tereyağıdır. Bu nedenle aslında yayık tereyağı yenmelidir ama ona ulaşmak da günümüzde oldukça zordur.

BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

100 gram ölçüdeki tereyağında:

0.85 gram karbonhidrat

0.19 gram protein

83.22 gram yağ

191 mg kolesterol

7 mg sodyum

20 mg potasyum

15 mg kalsiyum

559 iu A vitamini

0.09 gram demir bulunmaktadır.

KALORİ

Şimdi tereyağında bulunan kalori değerlerine göz atalım:

1 çay kaşığı tereyağı kaç kalori: 30 kalori

1 kaşık tereyağı kaç kalori: 113 kalori

100 gr tereyağı kaç kalori: 753

Bıçağın ucuyla alınan tereyağı: 30 kalori

1 tatlı kaşığı tereyağı: 38 kalori

1 çay bardağı dolusu tereyağı: 753 kalori

1 su bardağı dolusu tereyağı: 1431 kalori

250 gramlık bir paket tereyağı: 1883 kalori’dir.

GURU GURME ÇİĞ SÜT ÇEŞİTLERİ

Guru Gurme en taze, aromatik ve leziz çiğ süt çeşitlerini en hızlı şekilde evlerinize ve sofralarınıza getiriyor.

Direkt üreticisinden tedarik edilen, yüzde 100 doğal ve organik, herhangi bir katkı maddesi kullanılmayan çiğ süt çeşitleri yapacağınız tereyağlarının lezzet garantisidir.

Tam ağzınıza layık pilavlar, sahanda yumurtalar ya da leziz yemeklerde kullanacağınız tereyağlarını evde yapmak için yapmanız gereken tek şey Guru Gurme’nin web sayfasına gelmek ve sipariş vermek. Siparişiniz en hızlı şekilde kapınızda olacak, siz de ev yapımı tereyağlarına ulaşacaksınız.

Doğal, taze ve katkısız çiğ sütler için Guru Gurme…

GURU GURME TEREYAĞ FİYATLARI

Guru Gurme tereyağ fiyatları için de ilk başvuracağınız adreslerden biri. Piyasa koşullarına ve süt fiyatlarına göre değişen tereyağ fiyatlarını öğrenmek için bir piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.  Bu araştırma sizi, en uygun fiyatları ile cebinizi düşünen Guru Gurme’ye getirecektir.

En lezzetli, kaliteli ve en uygun fiyatlı tereyağlara ulaşmak için Guru Gurme size yeter.

En doğal ve organik tereyağlar bir “tık” uzağınızda.

İsteyin gelsin, sofralarınız hem sağlık hem de lezzet kazansın.