Genel

ÜRGÜP KABAK ÇEKİRDEĞİ NEDİR ? I ÜRGÜP KABAK ÇEKİRDEĞİ HAKKINDA HER ŞEY

Ürgüp Kabak Çekirdeği Nedir?

Ürgüp kabak çekirdeği; balkabağı sebzesinin içindeki çekirdeklerin özenle çıkartılarak kurutulması ile elde edilmiş olan kuru yemişlerden biridir. Hem lezzetli hem de içeriğindeki yüksek besin değerleri ile insan sağlığı üzerinde olumlu faydaları olan kabak çekirdeği ile siz de sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Ağızlarda tat bırakan lezzetinin yanı sıra içesinde bulunan demir, bakır, çinko ve magnezyum gibi pek çok vitamin, mineral sayesinde vücut sağlığı üzerinde önemli bir role sahiptir.

Ülkemizde de yoğun olarak tüketilen kuruyemişlerin başında gelen kabak çekirdeğinin popülerliği son yıllarda daha da artırmıştır. Balkabağının tohumları olan kabak çekirdekleri ince beyaz bir kabuğa sahiptir. Bu kabuğun içinde koyu yeşil, yağlı ve nefis bir iç bulunmaktadır. Tıpkı ay çekirdeği gibi çitlenerek yenen kabak çekirdeği hem çocuklar hem de büyükler tarafından vazgeçilmez tatları arasındadır. Özellikle sonbahar aylarında en tazelerini bulabileceğiniz kabak çekirdekleri eğlenceli vakitlerin ya da çay saatlerinizin yanında mükemmel bir atıştırmalıktır.

Kavrulmuş ya da çiğ olarak tüketilebilen kabak çekirdeği her iki haliyle de nefis bir tada sahiptir. Çiğ kabak çekirdeğinin kabuğu daha yumuşaktır ve içi daha nemlidir. Kavrulmuş olanlar ise ince ve kuru bir kabuğa sahiptir ve içleri daha yağlıdır. Tat bakımından da yoğun bir tada sahiptir.

Kabak çekirdekleri içinden çıktığı kabağın cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Farklı kabak cinslerinden farklı şekilde ve tatta kabak çekirdekleri çıkabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl uzun süre muhafaza edebilirim?

Kabak çekirdeğini uzun süre muhafaza etmek için kurutma yöntemi kullanılmaktadır. İsteğe bağlı olarak kabuklu veya kabuksuz şekilde kurutulabilmektedir. Kabak çekirdeğini çiğ olarak saklamak uzun süreli olmaz; ancak kurutarak saklamak 6 aya kadar kullanım sağlamaktadır.

Kabak çekirdeği evde nasıl kavrulur?

Kabak çekirdeğini evde kısa süreler için de kolayca kavurabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki maddeleri uygulamanız yeterli olacaktır:

Öncelikle balkabağının içerisindeki çekirdekleri bir kaşık yardımı ile çıkartın.

Çekirdekleri iyi ce temizleyin. Etli ve lifli kalan kısımlarını ayıklayın.

Çekirdekleri bir kevgire alın ve güzelce yıkayın. Sonrasında bezin üzerine koyarak kurutun.

Çekirdekleri yağlı kağıt koyduğunuz fırın tepsisinin içerisine üst üste gelmeyecek şekilde yayın.

Önceden ısıtılmış olduğunuz 180 derecedeki fırına atın ve 10 dakika kurutun.

Sonrasında fırından çıkartmış olduğunuz çekirdekleri alt üst yapın.

Son işlem olarak çekirdekleri tekrardan fırına verin ya da bir tavada kavurun.

Diyette kabak çekirdeği tüketimi nasıl olmalı?

Diyet listenizde kabak çekirdeğine yer verebilirsiniz. Günlük kalori hedefinize uyacak şekilde ara öğünlerinizde tüketeceğiniz kabak çekirdeği size tokluk hissi verecektir. Bu sayede kilo vermenizde kolaylaşacaktır. Günde 1 avuç kabak çekirdeği ideal orandır.

Kabak çekirdeği günde ne kadar tüketilmeli?

Kabak çekirdeği yüksek kaloriye sahip bir kuru yemiştir. 100 gramında 450 kalori bulunan kabak çekirdeğinin günlük önerilen tüketim miktarı 1 avuç olarak kabul edilmektedir.

Kabak Çekirdeği Üretim Süreci

Ürgüp çekirdeği; kabak çekirdekleri arasında en lezzetli olanlarından biridir. Ürgüp sivrisi denilen ve Ürgüp kabağından elde edilen bu çekirdek olmazsa olmaz atıştırmalıklar arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Adından da anlaşılacağı üzere diğer kabak çekirdeklerinin aksine yuvarlak değil, ince sivri ve oval olan çekirdeklere sahiptir. Ürgüp’ün gururu olan bu kabak çekirdekleri bu bölgenin en çok yetiştirilen ürünlerinin başında gelmektedir. Bölgenin en çok yetiştirilen ürünü olan Ürgüp kabağı bütün Türkiye’ye enfes kabak çekirdeklerinin ulaşmasını sağlamaktadır.  

Ürgüp sivrisi aromatik olan ve lezzetli bir tada sahip çekirdek cinsidir. Kavrulduğunda çok kolay yenebilir ve kabuğu kırılmaz. Çiğ olarak da nefis bir tada sahip olsa da daha çok Ürgüp sivrisi farklı bir kavrulma yöntemine sahip olduğu için genelde kavrulmuş olarak tüketilmektedir.

Kabaklar ilk olarak hasat edilir. Sonrasında çekirdekleri çıkartılır ve temizlenirler. Temizlenmiş olan Ürgüp sivrileri bir süre güneşte kurumaya bırakılır. Bu süre içerisinde nemlerinin büyük bir kısmını kaybederler. Kuruma işlemi bittikten sonra kavrulma aşamasına alınırlar. Ürgüp sivrilerinin kavrulması için özel bir harç kullanılır. Bu harcın içinde süt, un ve tuz bulunmaktadır. Hazırlanan karışıma bulanan Ürgüp sivrileri fırın ya da tavalarda kavrulur ve taze olarak tüketilir.

Ürgüp Kabak Çekirdeği Besin Değerleri Nelerdir?

Kabak çekirdeği, B, E vitamini, magnezyum, fosfor, potasyum, mangan, çinko ve selenyum açısından son derece zengin bir besindir. Yağlı olması sebebi ile aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Günlük 1 avuç kabak çekirdeği vücut için yeterli olacaktır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer
Kalori560 kcal% 28.0
Karbonhidrat14.2 g% 4.7
Lif8.8 g% 35.2
Protein24.4 g% 48.8
Yağ45.6 g% 70.2
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini38.0 IU% 0.8
C Vitamini0.2 mg% 0.3
Potasyum814.0 mg% 23.3
Kalsiyum41.0 mg% 4.1
Demir12.5 mg% 69.3

Ürgüp kabak çekirdeği besini diğer besinlerin ortalamasından;

  • %54 daha fazla kalori
  • %243 daha fazla protein
  • %36 daha az karbonhidrat
  • %400 daha fazla yağ içermektedir.

Guru Gurme Kabak Çekirdeği Çeşitleri

Guru Gurme bünyesinde kaliteli ve uzun ömürlü kabak çekirdeği çeşitlerini bulabilirsiniz. Guru Gurme garantisi altında satılan her bir kabak çekirdeği çeşidi kalite kontrolden geçirilerek raflardaki yerini almakta ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Guru Gurme Ürgüp Kabak Çekirdeği Fiyatları

Guru Gurme Ürgüp kabak çekirdeği fiyatları ebatlarına ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan kabak çekirdeği ürün alternatiflerini internet sayfamızda bulabilir, size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Ürgüp Kabak Çekirdeği Nereden Alınır?

Kaliteli ve güvenli Ürgüp kabak çekirdeği ürünlerine Guru Gurme online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. El değmeden özenle üretilmiş olan içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen kabak çekirdeği ürünleri özel fiyatlardan internet sitemizde sizleri bekliyor.